08. 12. 2016 15:26 | HAMBURG, BRATISLAVA/TASR

Lajčák požiadal OBSE, aby podporila náš záujem o predsedníctvo v roku 2019

OBSE je podľa neho jedným z kľúčových nástrojov pri zvládaní výziev.

Miroslav Lajčák.
Miroslav Lajčák. Foto: TASR

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v dnešnom prejave na 23. zasadnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v nemeckom Hamburgu deklaroval záujem SR o rotujúce predsedníctvo v OBSE v roku 2019.

Lajčák ponúkol "užitočné služby Slovenska, jeho skúsenosti a oddanosť mieru a stabilite". Zároveň požiadal prítomných delegátov o podporu slovenského rozhodnutia.

Lajčák v príhovore vysoko ocenil líderstvo, odvahu a trpezlivosť šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera i jeho tímu počas tohtoročného predsedníctva Nemecka v OBSE. "Dokázali riadiť našu organizáciu počas ďalšieho pohnutého roka," zdôraznil Lajčák. Vyjadril tiež istotu, že nadchádzajúce predsedníctvo Rakúska ešte vystupňuje toto úsilie priniesť pozitívnu zmenu do regiónu OBSE.

OBSE je v súčasnosti najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou sveta.

Dvojdňovému stretnutiu 57 ministrov, vrátane amerického a ruského, dominujú Sýria a Ukrajina. Viac než inokedy je potrebné posilniť dialóg medzi Východom a Západom, uviedlo Nemecko ako tohtoročná predsedajúca krajina v rámci OBSE.

Steinmeier v úvode vyhlásil: "OBSE je čoraz dôležitejšia práve v týchto časoch krízy ako organizácia na ochranu mieru a stability v Európe." OBSE napríklad vyslala inšpektorov, aby dohliadali na mierové úsilie na Ukrajine.

Podľa Lajčáka čelíme priveľkému množstvu starých a nových problémov, ale zatiaľ máme iba málo odpovedí a riešení. OBSE je podľa neho jedným z kľúčových nástrojov pri zvládaní výziev.

"Zjednocuje 57 krajín severnej pologule ako rovnocenných partnerov, dôležitých pri zaisťovaní bezpečnosti Európy. Ponúka skúsenosti zo spoločnej činnosti, nazbierané za celé roky. OBSE znamená prevenciu a na to by sme sa mali zamerať," povedal Lajčák.

OBSE je podľa neho tá správna organizácia, ktorá by sa mala prostredníctvom otvoreného dialógu sústrediť na riešenie všetkých výziev a hrozieb pre mier. Lajčák vyzval na uplatňovanie politiky, ktorá plní ľuďom ich základnú túžbu žiť dôstojne a v bezpečí, ako aj politiky otvorenosti, a nie tajnostkárstva či uzavretosti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce