09. 12. 2016 18:17 | HAMBURG, BRATISLAVA/TASR

Slovensko bude predsedníckou krajinou OBSE v roku 2019

V súčasnosti je predsedníckou krajinou Nemecko, od 1. januára 2017 ho vystrieda Rakúsko.

Slovensko
Slovensko Foto: Shutterstock.com

Päťdesiatsedem členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) schválilo kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v OBSE v roku 2019. Odhlasovali to dnes šéfovia diplomacií na zasadnutí 23. ministerskej rady v Hamburgu. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Stano.

O kandidatúre SR na predsednícky post hovoril vo štvrtok vo svojom vystúpení na zasadnutí v Hamburgu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Vyzdvihol, že Slovensko ponúka účastníckym štátom OBSE svoj potenciál, skúsenosti a odhodlanie pracovať pre mier a stabilitu. Slovensko dlhodobo poukazuje na to, že OBSE je jedným z najdôležitejších a najvýznamnejších nástrojov, ktoré má medzinárodné spoločenstvo k dispozícii pri riešení a predchádzaní konfliktom a zdrojom napätia na európskom kontinente.

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu.
Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, zdieľaných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov až po ekonomiku a ľudské práva. 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce