12. 12. 2016 17:07 | KOŠICE/TV MARKÍZA

Obrovská škoda! Pozrite sa, akú spúšť napáchal požiar na univerzite v Košiciach

Oheň našťastie nezasiahol najdrahší prístroj na fakulte - nukleárnu magnetickú rezonanciu za 800-tisíc eur.

kosice.jpg
kosice.jpg

Požiar v budove Prírodovedeckej fakulty v Košiciach napáchal škody za milióny eur. Zničená však nie je len budova ale aj práca vedcov či doktorandov. Roky výskumu im nikto nevráti. Boli sme aj vo vnútri. Je tam riadna spúšť.

Rozsiahly požiar historickej budovy v centre Košíc hasili v piatok večer niekoľko hodín. Oheň zničil majetok za tri milióny eur. Dnes sa zamestnanci Prírodovedeckej fakulty snažili zo spustošenej budovy zachrániť čo sa dá.

„Niekoľkoročný výskum, knowhow, všetko odišlo behom pol hodiny," vysvetľuje člen katedry anorganickej chémie Vladimír Zeleňák.

Požiar nezničil iba strechu, ale aj chemické laboratórium na prízemí budovy.

„Tento priestor je zadymený sekundárne, počas požiaru zlyhalo odvetrávanie miestnosti a zo strechy spadli horiace predmety, ktoré zadymili túto miestnosť," ukázal dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Gabriel Semanišin.

Čiastočne zachránili aspoň experimentálny materiál. Ten bol vo väčšine prípadov dobre uskladnený. Požiar sa cez dygestórium rozšíril aj na prízemie budovy. Biochemické laboratórium ostalo totálne zdevastované. Na horných poschodiach nad schodiskom zas hrozí, že sa prepadne strop. Škodu napáchal nielen oheň ale aj voda pri hasení.

„Sú postihnuté komplet všetky priestory, všetky poschodia sú zatečené a budú si vyžadovať úplnú rekonštrukciu," predpokladá rektor UPJŠ Pavol Sovák

 

V jednom z laboratórií na prvom poschodí, zatekajúca voda kompletne zničila sadrokartónový strop. Technici odnášajú z miestností počítače. Veria, že z nich vydolujú aspoň dôležité dáta.

„Počítače, ktoré nevyhoreli boli zrejme vytopené. Veľa techniky je nedotknutom stave, len teraz ako ju nosíme tak z nej tečie voda, tak ťažko ešte povedať škody," hodnotí správca počítačov Eduard Dvorný.

Oheň ale nezasiahol najdrahší prístroj na fakulte - nukleárnu magnetickú rezonanciu za 800-tisíc eur.

„Našťastie táto ostala nedotknutá aj dymom aj vodou," dodal dekan.

Solidaritu vyjadrili Univerzite bývali absolventi i akademická obec. Na záchranu budovy ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkou vznikla zbierka. Finančnú podporu prisľúbil aj štát. Život na fakulte sa však nezastavil. Rektor predpokladá, že od stredy teoretická výučba pobeží naplno v priestoroch filozofickej fakulty.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce