15. 12. 2016 11:09 | SLOVENSKO/TASR

Nezľaknite sa, zajtra bude pri nákupných centrách viac policajtov

Budú dohliadať na chodcov pri prechádzaní cez cestu, všímať si tiež budú vodičov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Predchádzať vzniku nehôd s účasťou chodcov. To je cieľom polície, ktorá v piatok (16. 12.) zvýši počet dopravných policajtov v okolí nákupných centier. Policajti dohliadnu, ako chodci dodržiavajú svoje povinnosti pri prechádzaní cez cestu a či nosia reflexné prvky. Všímať si budú aj vodičov, či dajú chodcom prednosť, aj či jazdia bezpečnou rýchlosťou.

Zároveň je až do nedele (18. 12.) v celej Európe posledná tohtoročná akcia medzinárodnej organizácie TISPOL. Je zameraná najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok za volantom. Kontrole sa podrobia vodiči nákladných, osobných, aj nemotorových dopravných prostriedkov.

"Bezpečná jazda si vyžaduje maximálnu sústredenosť. Každodenný zhon, najmä v predvianočnom období, vyčerpáva a odvádza pozornosť. Všetci to poznáme, každú voľnú chvíľu premýšľame, čo všetko ešte musíme stihnúť, čo vybaviť, kde sa zastaviť, kým prídeme domov," upozornila Denisa Baloghová z Prezídia Policajného zboru SR. Vysoké pracovné nasadenie, stres a snaha stihnúť čo najviac, podľa jej slov vyvoláva psychickú vyčerpanosť a únavu, ktorá sa odráža aj u vodiča.

Psychická únava pritom znižuje koncentráciu, spomaľuje schopnosť reakcie a rýchleho rozhodovania. "Od tohto stavu je už len krôčik k mikrospánku a okamih k vzniku nehody. Ospalosť, únava, nepozornosť a roztržitosť boli za deväť mesiacov tohto roka príčinou dopravných nehôd v priemere u 20 vodičov mesačne," upozornila Baloghová.
Preto, ak sa vodič chystá najmä na dlhšiu jazdu, je vhodné, aby si pred cestou dostatočne oddýchol, robil si častejšie prestávky, v prípade pocitu prichádzajúceho mikrospánku čo najskôr zastavil, vystúpil, napil sa vody a prešiel sa na čerstvom vzduchu a vystriedal sa so spolujazdcom. "Aj napriek tomu, že celkovo eviduje polícia pokles dopravných nehôd ako aj ich následkov, apelujeme na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby aj vlastnou zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách," dodala Baloghová.


VIAC Z Domáce