17. 12. 2016 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Švajčiari úmyselné šírenie HIV netrestajú, odsúdený Richard má šťastie

Je ako neriadená strela: Zoberiem bársakú babu na wecká, vytr.. ju a ani si to neuvedomujem...

Richard Rapčo.
Richard Rapčo. Foto: TV Markíza

Richard Rapčo (24) sa podľa vlastných slov roky živil prostitúciou. Sex mal s mužmi aj ženami . Za šírenie HIV dostal sedem rokov. Odsúdený je už vyše roka, no za mrežami nesedí. Stopa viedla do Švajčiarska odkiaľ sa aktívne zapájal do internetovej diskusie o jeho prípade.

„Celý slovenský štát je...m. do výkonu trestu nenastupujem. Sa radšej obesím ako žrať sra..y na Slovensku v base. A keď má s tým niekto problém, nech sa poje...," odkázal zo zahraničia.

Po tom, čo sme upozornili , že je v zahraničí, sudca vydal európsky aj medzinárodný zatykač. O dva mesiace ho vystopovali.
„K pátraniu pristúpili aj prezidiálni pátrači, v rámci medzinárodnej spolupráce oslovili aj kolegov v zahraničí, kde sa švajčiarskym policajtom podarilo osobu zadržať," povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Za švajčiarskymi mrežami sa ale Richard dlho neohrial. Po piatich dňoch prichádza z Federálneho justičného úradu prekvapivé rozhodnutie -na Slovensko ho nevydajú a môže odísť ako slobodný človek. Prečo? Šírenie HIV u nich nie je trestným činom.

 

„Vždy skúmajú trestnosť aj u nich podľa ich trestných kódexov a ako náhle ten skutok nie je u nich trestný, proste tú osobu nevydajú," vysvetlila expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Podľa odborníčky policajti po Richardovi naďalej pátrajú, lebo právoplatný rozsudok a zatykač zrušiť nemôžeme.

„Ako náhle by tá osoba prekročila hranice Švajčiarska, mohla by byť zatknutá na území iného štátu a už zase by sa skúmalo, či ten skutok je tam trestným činom a mohla by byť veľká pravdepodobnosť, že vydaná iným štátom by táto osoba bola," dodala expertka.

Zdá sa teda, že Richardovi niekto dobre poradil. Jeho posledné príspevky na sociálnej sieti ukazujú, že vie, čo robí.

„Nepremárnim moju mladosť v base," vyhlásil Richard.
„Takýto nebezpečný páchateľ po prvé robí hanbu celému Slovensku a po druhé aj pokračuje vo svojej nebezpečnej činnosti, čiže ubližuje ďalším ľuďom," myslí si bývalý kriminalista Matej Snopko

Pátrači teda nemajú inú možnosť, len striehnuť, či mladík urobí chybu a prekročí hranice štátu. To môže ale trvať aj roky.


VIAC Z Domáce