30. 12. 2016 19:01 | BRATISLAVA/Zuzana Ondrušková

Letecké nešťastie pri obci Hejce už vyšetrovať nebudú

Podanie Ivana Katrinca generálna prokuratúra odmietla.

Tragédia pri obci Hejce.
Tragédia pri obci Hejce. Foto: TASR
Prezident Andrej Kiska na pietnej spomienke v obci Hejce.
Pád vojenského lietadla AN 24 pri obci Hejce prežil iba kapitán Martin Farkaš, dnes si uctil pamiatku kolegov. 19. január
Tragická havária vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce.

Najväčšiu leteckú tragédiu v histórii Slovenska už vyšetrovať nebudú. Prokuratúra pochybnosti o príčine pádu lietadla v Hejciach odmietla. Aktivista Ivan Katrinec sa ale nevzdáva. Chystá sériu trestných oznámení a žalovať chce aj štát.

Pri maďarskej obci Hejce sa 19. januára 2006 zrútilo slovenské vojenské lietadlo. Boli v ňom vojaci vracajúci sa z Kosova. Pri tragédii zahynulo 42 ľudí.

Za vinníka nehody označili veliteľa posádky. Podľa vyšetrovania nedodržal letovú výšku. Poruchu na lietadle všetci kompetentní odmietli.

Do rúk tohto aktivistu Ivana Katrinca sa ale dostali dovtedy nezverejnené snímky. Z nich vraj vyplýva, že lietadlo mohlo mať problémy s motorom. „Podľa expertov, ktorí sa na túto správu pozerali, jasne vyhodnotili to tak, že nie pilot lietadla, ale technické problémy boli za pádom lietadla Antonov 24," tvrdil v októbri Katrinec.

Zvláštna poloha ovládacích ventilov práporovania, rozdielne hodnoty na ukazovateľoch vibrácií motora a jedna z plynových pák stiahnutá na minimum. To všetko mohlo aj podľa expertov naznačovať poruchu jedného z motorov. Ukázali sme ich bývalému vojenskému pilotovi.

„Najzarážajúcejšie je rozdielna poloha plynových pák. Takýto režim sa za letu vyskytuje len vtedy, ak sú na motore problémy, trebars veľké vibrácie, tak sa stiahne na voľnobeh, aby sa to znížilo," vysvetlil 20. októbra pre TV Markíza bývalý vojenský pilot Peter Kandráč.

Aj matka jedného z členov posádky Ondreja Kesziho, ktorý pri tragédii prišiel o život tvrdí, že syn jej pred odletom do Kosova telefonoval o technických problémoch Antonova. „Mám pocit od začiatku, že tuná niečo sa zatajuje. Niekto nemá ani toľko ľudskosti v sebe, aby povedali pravdu," myslí si pani Irena.

Katrinec poslal svoje zistenia na generálnu prokuratúru. Prípad znovu otvorili. Prokurátor GP skúmal spis vyše dvoch mesiacov a zistil, že rozhodnutie o zastavení trestného stíhania bolo vydané zákonne.

„A teda nebolo vydané predčasne. Jednotlivé námietky, ktoré uviedol podávateľ vo svojom podaní boli vyhodnotené ako nedôvodné a nevychádzali zo znalosti celého vyšetrovacieho spisu," konštatovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Podľa Ivana Katrica je zarážajúce, že v rekordne krátkom čase, za dva týždne, preštudovali takmer 2 000 strán spisu. Tvrdí, že inú reakciu od GP ani nečakal. „Dnes sedí na mieste ministra pán Gajdoš, ktorý v tej dobe dozoroval vyšetrovaciu komisiu. Viac k tomu netreba dodať. Odkazujem mu, že pravda najavo vyjde a v rekordne krátkom čase ," poznamenal.

Nevzdáva sa a chce podniknúť ďalšie kroky. Chce podať trestné oznámenia na konkrétnych ľudí, ktorí boli podpísaní pod týmto vyšetrovaním a pôjde aj žaloba na štát.

TV Markíza bude samozrejme prípade sledovať aj ďalej.

 


VIAC Z Domáce