10. 01. 2017 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mysleli ste si, že mráz zabíja vírusy? Opak je pravdou

Vírusy milujú zimu a mráz.

Vírusu milujú zimu.
Vírusu milujú zimu. Foto: TV Markíza

Túto zimu ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestačia vypisovať péenky. A to by mnohí povedali, že v takých silných mrazoch vymrznú aj vírusy. Opak je však pravdou, tým je teraz sveta žiť. V mínusových teplotách si hovejú a dokonca v nich dokážu prežiť niekoľko rokov.

Vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou

„V suchom vzduchu tieto kvapôčky majú tendenciu sa rozbíjať na menšie. Tým zostávajú vo vzduchu dlhšie," hovorí lekár urgentného príjmu Július Hodosy. Naopak v teple sú väčšie, ťažšie a hneď spadnú na zem. Preto aj šanca, že ich vdýchneme, je oveľa menšia. Navyše teraz v zime sa nám v snahe šetriť teplo sťahujú cievy - najmä na sliznici nosa, krku a priedušiek - čo prispieva k tomu, že vírusy do nášho tela preniknú ľahšie.

„Krv, ktorá tam prúdi, nosí biele krvinky, obnovuje sliznice, nosí minerály, čiže pokiaľ tieto chýbajú, tak tie vírusy ľahšie preniknú cez tieto naše prirodzené bariéry, opisuje Július Hodosy. A aby toho nebolo málo, vírusy milujú práve zimu a mráz.

Podľa virológa Slovenskej akadémie vied Františka Čiampora vírusy v zime nemrznú. Chrípka sa udržuje pri -16 stupňoch v laboratóriách desaťročia. K týmto pre vírusy skvelým podmienkam pridajme ešte fakt, že kvôli nedostatku slnka nám chýba vitamín D, ktorý štartuje imunitné procesy v našom tele. Keďže na ochorenie vplýva viacero faktorov aj imunitu by sme si mali posilňovať hneď niekoľkými spôsobmi.

„ V prvom rade by sme sa mali dať všetci zaočkovať proti chrípke hneď na začiatku decembra. Teraz akurát nechodiť do priestorov, kde je strašne veľa ľudí, veľa vetrať, dodržiavať osobnú hygienu," radí virológ.

Lekár pridáva ďalšie rady. „Otužovanie, sauny, vitamín D a zvlhčovanie vzduchu v domácich prostrediach a tam, kde sa vyskytuje viacero faktorov."

Keď už choroba prepukne, do 38 stupňov niektorí lekári radia neznižovať teplotu, nech sa naše telo s vírusmi popasuje, ako má. A ležať. Navyše podľa vedcov prekonaná chrípka zdravým jedincom niekedy zabezpečí rovnakú ochranu ako očkovanie.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Henriety Hajtovej:

 


VIAC Z Domáce