Správy z vášho kraja:
12. 01. 2017 06:00 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Prečo už na oknách nevidíme mrazivé obrazce? Za všetkým je pokrok

Kvety mrazu budeme obdivovať asi už len na oknách dreveníc v skanzenoch.

Obrazec na okne.
Obrazec na okne. Foto: TV Markíza

Zamrznuté vodovodné potrubia, problémy so štartovaním auta, či viac peňazí za kúrenie. No mráz má aj svoje krajšie stránky. Pamätáte si ešte na kvety na sklách okien? Dnes ich už takmer nikde nevidno, no my sme pre vás zopár mrazivých kvetov „natrhali".

Mráz by sa bez vody umelcom nikdy nestal. Najviditeľnejší je teraz na rieke. Vie sa ale dostať aj za sklá starých okien a tam naše oči poteší takouto krásou. Avšak ani pri takzvanej priehľadnej námraze, by sa bez vody nezaobišiel.

„To znamená, že sa zráža vzdušná vlhkosť na tom podchladenom skle," vysvetľuje fyzik a astronóm Ľubomír Klocok.

Nikto ale ešte nevysvetlil, prečo mráz vytvorí práve takéto - vždy iné obrazce, ktoré nám pripomínajú kvety.

„Zrejme je to tým, že tá teplota toho skla je nerovnomerná a tým synergia rôznych tých meteorologických javov vytvára aj takéto chaotické obrazce," hovorí odborník.

Lenže už roky takúto nádheru prakticky nemáme kde vidieť. Plastové okná už mráz dovnútra nepustia. Nie je to iným sklom, to samo o sebe chlad nezadrží.

 

„Ale keď je to skladba skiel, ktorá je po obvode hermeticky uzavretá a je tam vo vnútri napustený izolačný plyn, tak potom to sklo už tie tepelnoizolačné vlastnosti má," hovorí výrobca drevených eurookien Igor Danaj.

A tak tu chýba nielen mráz, ale aj potrebná vlhkosť. „Sklá sú spojené po obvode cez dištančný rámik, v ktorom je špeciálny materiál, ktorý nám pohlcuje zbytkovú vlhkosť, ktorá by tam bola z výroby," opisuje Danaj.

Ako sa hovorí, pokrok nezastavíme. Kvety mrazu budeme obdivovať asi už len na oknách dreveníc v skanzenoch. Za oknami v týchto dňoch mrzne všetko. Teda skoro všetko. V prírode sa dajú nájsť podivné miesta, kde sa aj teraz zelená tráva.

Sú to diery v zemi, ktoré nám navyše prezradia, že pod nami je jaskyňa. Z výduchov prúdi vzduch s teplotou asi 6 stupňov.

„Vzduch vchádza dovnútra, tam sa zohrieva nakoľko je v tej jaskyni omnoho teplejšie a tými otvormi vychádza hore a vytvára toto všetko krásne," približuje sprievodkyňa Vladimíra Vaňková.

Teplý prúd zohreje okolie výduchu, ale nad ním už kraľuje mráz.

„Teplý vzduch postupuje vlastne do atmosféry a ako náhle príde do studeného vzduchu, tak tá vlhkosť sa tam začne zrážať," dodal Klocok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?