12. 01. 2017 16:02 | BRATISLAVA/TASR

Gašpar: M. Gajdoša považujem za klamára a zbabelca

Tvrdí, že od začiatku pôsobenia vo funkcii má zásadu pristupovať k tímu Gorila maximálne opatrne, aby nikto nevyhlásil, že chce proces ovplyvňovať.

Prezident policajného zboru Tibor Gašpar.
Prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: TASR

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš je zbabelec a klamár. Takto ho dnes označil prezident policajného zboru Tibor Gašpar potom, ako Gajdoš poskytol rozhovory portálu Aktuality.sk a Denníku N.

Uviedol v nich, že mu špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vo vyšetrovaní kládol prekážky, ale podporu necítil ani od ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Gašpara.

"Jeho vyjadrenia sú nepravdivé a zavádzajúce. Porušil niekoľkokrát povinnosť mlčanlivosti a čo je horšie, považujem ho za klamára a zbabelca, ktorý namiesto verejného odpočtu sa uchyľuje k náznakom, čo dosiahol. Ochotne by som prijal, keby chcel odprezentovať, čo vyšetril," povedal Gašpar pred novinármi a doplnil, že Gajdoš na funkciu šéfa takéhoto tímu nemal skúsenosti.

Podľa policajného šéfa Marek Gajdoš v rozhovoroch neútočil iba na neho osobne, Kaliňáka či Kováčika, ale priamo na policajtov.

"Znehodnocuje svoju aj našu prácu," povedal šéf polície s tým, že Gajdošove výroky boli snahou diskreditovať dôveru v Policajný zbor SR.

Gašpar tvrdí, že od začiatku pôsobenia vo svojej funkcii má zásadu pristupovať k tímu Gorila maximálne opatrne, aby nikto nevyhlásil, že chce proces ovplyvňovať. "Mojou starosťou je, aby mal tím dostatočné materiálne aj personálne podmienky, ale nie aby som vyšetrovanie usmerňoval či dával pokyny. Ale to, čo povedal Gajdoš, naznačuje, akoby to tak bolo. Ak by sme mu bránili či usmerňovali ho, asi by za päť rokov zareagoval," myslí si Gašpar.

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Marek Gajdoš.
Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Marek Gajdoš. Foto: TASR
 

Podľa jeho slov bolo už 17 čiastkových prípadov z Gorily uzavretých a bol tu preto priestor na zhodnotenie a odpočet práce tímu. "Ja by som mu do toho rozhodne nevstupoval," uistil policajný prezident.

Gašpar tiež konštatoval, že väčšina vecí, ktoré Gajdoš v rozhovoroch povedal, sú nepravda a klamstvo. Odmietol napríklad, že Gajdoš dal návrhy na zvýšenie osobných príplatkov pre členov tímu, mimo neho samého, ale k zvýšeniu nedošlo. Podľa policajného prezidenta osobné príplatky boli zvýšené a týkalo sa to aj Gajdoša. "Prečo teda rozpráva niečo iné?" pýtal sa a zdôraznil, že nikdy nemal na stole návrh na zvýšenie príplatkov členov tímu a neschválil by ho.

Marek Gajdoš tiež v rozhovoroch povedal, že policajti sa obávajú vyšetrovať politické kauzy, keďže sa boja nátlaku. Gašpar tvrdí, že sa policajti trasú v skutočnosti preto, lebo sú následne pretraktovaní v médiách a kritizujú a obviňujú ich opoziční politici. Tibor Gašpar sa zastal aj Dušana Kováčika. Nemyslí si, že tímu Gorila hádzal polená pod nohy a označil ho za profesionála.

Podľa Gašpara sa v posledných mesiacoch mnohí politici vyjadrujú k PZ spôsobom, že sú buď informovaní nedostatočne, alebo účelovo vytvárajú o polícii zlý obraz. "Mne záleží na zvyšovaní dôvery občanov v PZ každý deň. Polícia nie je politická strana a boli by sme radi, keby nás politici nezneužívali vo svojom politickom súboji," odkázal Gašpar.

Poukázal tiež na to, že polícia obsadila v roku 2016 tretiu priečku v rámci dôveryhodnosti hneď za armádou a prezidentom SR. "Považujem sa za profesionála a chcem, aby riadenie polície bolo výsostne odborné a nie, ako je označované, pod politickým vplyvom. Ak sa niekomu nepáči, nielen opozícii, systém, ktorý si krajina nastavila, nech politici zmenia zákony. Polícia potom bude fungovať v zmysle platných zákonov," deklaroval.

Gašpar dal občanom osobnú záruku, že keď sa stretnú s korupciou, polícia to bude riešiť. "Máme na to nástroje," uzavrel s dôvetkom, že polícia pripravuje odpočet svojej činnosti za rok 2016.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová uviedla, že do právoplatného skončenia trestnej veci nebude úrad poskytovať podrobnejšie informácie o predmetnej trestnej veci ani komentovať vyjadrenia iných osôb.

"Po právoplatnom ukončení trestnej veci poskytne o predmetnej trestnej veci podrobné informácie vrátane vyhodnotenia výsledkov a činnosti vyšetrovacieho tímu," dodala.

Rajtár: Výpoveď Gajdoša potvrdila, že Kováčik by mal skončiť

Výpoveď Gajdoša potvrdila, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik systematicky sabotoval vyšetrovanie najväčšej a najzávažnejšej korupčnej kauzy v dejinách novodobého Slovenska. Vyhlásil to dnes opozičný poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS).  "História pôsobenia Dušana Kováčika vo funkcii prokurátora ukazuje, že neexistuje prípad, hoci aj menej dôležitý, ktorý by on čo i len pripravoval na riadne vyšetrenie. V prípade kauzy Gorila je to o to vypuklejšie, lebo verejnosť právom očakáva výsledky a spravodlivosť. Aj tie čiastočné," myslí si Rajtár.

Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS)
Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS) Foto: TASR
 

Zároveň zdôraznil, že Kováčik si podľa vyšetrovateľa Gajdoša nielenže neplnil svoje povinnosti, ale robil všetko pre to, aby sa nič nevyšetrilo. "Aj vzhľadom na tieto vyjadrenia zvažujeme výzvu na odstúpenie Dušana Kováčika z funkcie. Rovnako ďalšie kroky v rámci poslaneckých právomocí, o ktorých budeme informovať," uzavrel Rajtár.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce