19. 01. 2017 13:42 , článok bol aktualizovaný 19. 01. 2017 14:54 | BRATISLAVA/TASR

Školstvo čaká veľká reforma, vláde príde na stôl na jar

Rezort školstva zriadi email, na ktorý budú môcť nielen školské organizácie, ale aj občania posielať podnety a postrehy k nej.

Minister školstva Peter Plavčan.
Minister školstva Peter Plavčan. Foto: TASR

Dokument, ktorý bude hovoriť o školskej reforme, by mal byť pripravený v najbližšom období. V priebehu apríla až mája sa má Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania dostať na rokovanie vlády spolu s prvým akčným plánom. Ten bude obsahovať jednotlivé kroky reformy.

V akčných plánoch sa budú nachádzať aj informácie o tom, koľko finančných prostriedkov bude treba na realizáciu jednotlivých krokov reformy.

„Budú tam uvedené aj finančné prostriedky, a to preto, aby politici, vláda, tak isto parlament, ale aj občania vedeli, koľko táto pripravovaná reforma stojí a koľko bude potrebné mať finančných prostriedkov. Nielen tých, ktoré sú uvedené v štátnom rozpočte, ale aj navyše. Na to, aby bola naša reforma úspešná," uviedol minister školstva Peter Plavčan.

Rezort školstva chce taktiež zriadiť emailovú adresu, na ktorú budú môcť nielen školské organizácie, ale aj občania posielať svoje podnety a postrehy ku školskej reforme.

Ministerstvo okrem toho plánuje v najbližšom období pripraviť aj nultý akčný plán k reforme. Plavčan v minulosti hovoril, že by sa tak malo stať už koncom januára. „V najbližšom období bude pripravený nultý akčný plán, ktorý by mal obsahovať úlohy, ktoré by sme mohli plniť v tomto roku, aby sa nečakalo na Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania a prvý akčný plán," priblížil Plavčan s tým, že konkrétne úlohy, ktoré bude obsahovať tento plán sa ešte pripravujú.

Plavčan dnes taktiež informoval, že ministerstvo bude v tomto roku pokračovať v procese znižovania byrokratickej záťaže na školách. V prípade materských škôl sa bude toto opatrenie týkať doteraz piatich povinných dokumentov, ktorých zrušenie chce presadiť v najbližšom čase. „Ide o hodnotenie detí a zamestnancov materskej školy, prehľad o rozsahu vyučovacej činnosti a odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov, rokovací poriadok pedagogickej rady, a tak isto aj plán činnosti metodického združenia," povedal Plavčan.

Šéf rezortu školstva dnes hodnotil svoje aktivity za rok 2016. Za jeden z najdôležitejších krokov považuje okrem naštartovania reformy napríklad aj zabezpečenie zvýšenia platov učiteľov o šesť percent od septembra 2016 a od septembra 2017, úspešné zvládnutie predsedníctva či prijatie zákona o športe.

 

Remišová reaguje na reformu

Mrzí ma, že minister školstva sa len okrajovo venoval kľúčovému problému nášho školstva, ktorým je zhoršujúca sa úroveň vedomostí našich detí.

Naše deti nie sú hlúpejšie ako deti vo Fínsku, v Číne alebo v Estónsku - to sú štáty, ktoré sú na rozdiel od nás v prvej štyridsiatke v testovaní PISA. Len naše školy v nich nevedia podporiť a objaviť potenciál a talenty, ktoré majú.

Na snímke Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA)
Na snímke Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) Foto: TASR
 

Minister školstva uviedol len dve konkrétne opatrenia na zlepšenie úrovne žiakov - zavedenie prvouky a zvýšenie počtu hodín pre prírodovedu. Ak si však prečítame analýzu medzinárodného testovania PISA, tak zistíme, že naše deti nemajú problém s memorovaním informácii a s ich zapamätaním, v týchto otázkach totiž uspeli pomerne dobre. Najväčší problém majú s otázkami, pri ktorých je potrebné kritické myslenie a naučené poznatky treba aplikovať do praxe. A tu nepomôže prvouka alebo viac hodín nejakého predmetu. Je potrebné zásadne premyslieť učebné osnovy a pozrieť sa na to, či učivo podporuje zmysluplné učenie, kritické myslenie a výchovu k hodnotám.

Mnohí si mysleli, že školstvo zmodernizujeme tak, že do tried nakúpime tablety a digitálne tabule, prípadne objednáme predražené digitálne učivo. To je veľký omyl. Iste, moderné technológie zmenili spôsob nadobúdania informácií a ich dostupnosť, no inovatívnosť skôr spočíva v rozmýšľaní o tom, ako pripraviť žiakov a študentov na svet, ktorý je dramaticky iný ako svet pred dvadsiatimi rokmi. Naši žiaci sa vedia naučiť vzorec kyseliny mravčej, ale nevedia, čo sa s týmto poznatkom dá robiť v praxi.

Minister školstva síce sľúbil, že platy učiteľov sa budú postupne zvyšovať až do konca volebného obdobia, no len zvýšenie platov nezabezpečí kvalitných učiteľov.

Minister školstva vôbec nespomínal zlepšenie prípravy učiteľov, motiváciu pritiahnuť do škôl zapálených a talentovaných učiteľov a spôsob, ako odmeňovať najlepších učiteľov, aby sme ich udržali v školách. Momentálne totiž platí, že čím dlhšie človek pôsobí v školstve, tým má väčší plat bez ohľadu na výkon.

Napriek tomu, že hodnotím veľmi pozitívne fakt, že o školstve sa začalo rozprávať a vznikli viaceré iniciatívy či už zo strany učiteľov alebo v mimovládnom sektore, školstvo v očiach vlády stále ostáva na chvoste záujmu a súčasná vláda si s ním dlhodobo nevie dať rady. Veď len za posledné tri roky sa na poste ministra školstva vystriedali štyria ministri.

A čo sa týka ochoty investovať do školstva, to najkrajšie ilustruje rozpočet na rok 2017. V kapitole školstva sa síce našli peniaze na Kmotríkov štadión, ale nenašli sa peniaze na navýšenie prostriedkov pre Fond vzdelávania, ktorý poskytuje pôžičky pre chudobných študentov. Minister radšej navrhol, aby sa peniaze doplnili z vrecka študentov a dramaticky sa zvýšili úrokové sadzby pre študentov.

Na základe uplynulého roka sa navyše zdá, akoby minister nemal svoje ministerstvo pevne vo svojich rukách. O zameraní stredných škôl a potrebách zamestnávateľov bude namiesto ministerstva školstva rozhodovať Úrad vlády, problémy športových zväzov zas namiesto ministra zodpovedného za šport rieši predseda parlamentu. Takéto kúskovanie rezortu vnáša zbytočne do systému chaos, vytvára úradníkov, ktorí robia to isté na rôznych úradoch a v konečnom dôsledku tak nie je jasné, kto za školstvo nesie zodpovednosť.

SaS: Reforma školstva mala byť schválená oveľa skôr,dnes je už neskoro

Je neskoro, aby bola vízia pre školstvo schválená až po roku pôsobenia ministra školstva Petra Plavčana. Prípravu reformy, zvýšenie platov učiteľov priemernou mierou či zvládnutie predsedníctva strana Sloboda a Solidarita na rozdiel od ministra za úspech nepovažuje.

"Vo všetkých okolitých štátoch v reakcii na výsledky PISA okamžite zasadla vláda a ministerstvo školstva a diskutovali a prezentovali konkrétne kroky na zlepšenie systému školstva. Náš minister sa po trištvrte roku pýši dokumentom, ktorý ani len nie je schválený," hovorí poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre školstvo Branislav Gröhling.

Dodáva, že učitelia na školách neberú reformu vážne, pretože predstavuje víziu o desať rokov, no školami otriasajú problémy dneška, ktoré si vyžadujú okamžité riešenie. "Nedostatok kvalitných či aktualizovaných učebníc uspôsobených na dnešné potreby výučby, nedostatok asistentov, nefunkčné kontinuálne vzdelávanie, ale aj nadmerný počet škôl, ktoré sa navzájom pripravujú o žiakov. Nultý akčný plán mál minister vytvoriť hneď po tom, ako nastúpil do funkcie, nie ho začať pripravovať po roku," tvrdí Gröhling a pripomína, že minister má nástroje na to, aby urobil racionalizáciu, avšak chýba mu odvaha.

Poslanec si rovnako myslí, že zvýšenie platov učiteľov o 6 percent nebol až taký úspech, ako to prezentuje minister. "Takto sa zvyšujú platy každoročne, navyše toto zvýšenie prebehlo po veľkom tlaku učiteľov aj verejnosti. Stále nie je doriešená otázka, ako dostať do škôl mladých učiteľov, pretože nástupný plat ich skrátka neláka," vymenúva Gröhling.

Podľa neho mal minister Plavčan od prvého dňa svojho pôsobenia začať pracovať na zlepšovaní čitateľskej, matematickej, prírodovednej aj finančnej gramotnosti našich žiakov. "Už dlho vieme, že v tomto ohľade zaostávame a školy ani učitelia nemajú poskytnuté potrebné nástroje na zlepšenie. Minister sa mal sústrediť na kvalitu vzdelávania a škôl a nie opäť pripravovať len ďalší reformný dokument v poradí," uzatvára poslanec.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce