20. 01. 2017 19:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Za týždeň napadli tri dôchodkyne. Prečo šli páchatelia do väzenia až po medializácii?

Odkaz pre dozorujúcich prokurátorov má aj generálna prokuratúra. Ich prácu vraj sledujú a minulý rok nemali problém ani s trestami.

Za týždeň napadli tri dôchodkyne. Prečo šli páchatelia do väzenia až po medializácii?
Za týždeň napadli tri dôchodkyne. Prečo šli páchatelia do väzenia až po medializácii? Foto: TV Markíza

Za posledný týždeň sme boli svedkami až troch útokov na dôchodcov, v predchádzajúcich dvoch prípadoch však o väzobnom stíhaní útočníkov ani len neuvažovali.

Dvadsaťštyriročný Pavol si užíval slobodu, hoci pre políciu a prokuratúru bol hlavný podozrivý z útoku na 86-ročnú starenku. Reportáž o nej však všetko zmenila, neštandardný postup prokuratúry si totiž všimol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a ešte v ten večer išiel mladík do väzby. Šéfovi krajskej prokuratúry dal úlohu navyše.

Útok na dôchodkyňu sa zopakoval v inom kraji. Šesťdesiatsedemročnú ženu prepadli v dome jej štyria susedia vo veku od 18 do 21 rokov. Zlomili jej ruku, no aj v tomto prípade sme ale obvinených bez problémov stretli doma. Dvaja sa bicyklovali, dvaja nám o prepade ženy porozprávali podrobnosti.

To, že ich stíhali na slobode prekvapilo aj bývalého kriminalistu. "U takýchto ľudí nikdy nevieme či nebudú pokračovať v násilnej trestnej činnosti ďalej, či nie len túto obeť, ale aj iné obete nebudú prepadávať, lebo keď to raz vyšlo a žandári ich pustili," povedal Matej Snopko.

Obvinených nakoniec predsa len po pár hodinách prišli opäť zatknúť. Tentoraz aj s návrhom na vzatie do väzby. Podľa rektorky policajnej akadémie však v takýchto prípadoch nesmú vyšetrovatelia váhať ani sekundu. Dôchodcovia sú totiž chránené osoby, ktoré sa pred útokmi nevedia nijako brániť, spôsoby akými ich prepadli sú brutálne a navyše verejnosť musí vidieť, že polícia sa s útočníkmi nemazná.

"Áno, policajt, ktorý príde do kontaktu s podozrivým, mal by byť dôraznejší," povedala Lucia Kurilovská.

Tieto prípady si podľa nej vyžadujú exemplárne tresty, aby odstrašili tých, čo dôchodcov považujú za ľahkú korisť.

Odkaz pre dozorujúcich prokurátorov má aj generálna prokuratúra. Ich prácu vraj sledujú a minulý rok nemali problém ani s trestami.

"Ak tam bolo podozrenie a potvrdilo sa, že došlo k pochybeniu zo strany prokurátora, tak generálny prokurátor vyvodil zodpovednosť aj disciplinárnu voči prokurátorovi," povedala hovorkyňa generálnej prokurátory Andrea Predajňová.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce