23. 01. 2017 11:55 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

V matematike i slovenčine sú najlepší piataci z Bratislavského kraja

Testovanie sa uskutočnilo vlani v novembri na 1 485 základných školách.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Piataci, ktorí vypĺňali zadania v Testovaní 5 elektronicky, boli úspešnejší ako ich spolužiaci, ktorí vypĺňali test v papierovej forme. Vyplýva to z výsledkov testovania, ktoré dnes zverejnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. Výsledky taktiež ukázali, že horšie dopadli žiaci, ktorí navštevujú málotriedne školy.

Testovanie bolo vlani 23. novembra na 1 485 základných školách. Z toho bolo 1 344 základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským, 125 s vyučovacím jazykom maďarským, 15 s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským a jedna škola s vyučovacím jazykom ukrajinským. Testy písalo spolu 45.299 piatakov.

Matematika

Žiaci písali monitor z matematiky, zo slovenského jazyka a literatúry a z maďarského jazyka a literatúry. Priemerná úspešnosť žiakov v teste z matematiky bola 62,3 %. Dievčatá riešili test s úspešnosťou 61,6 % a chlapci 62,9 %.

Priemerná úspešnosť žiakov v papierovej forme bola 61,9 % a v elektronickej forme 71,8 %.

Z hľadiska kraja boli v matematike najúspešnejší žiaci z Bratislavského kraja a najmenej úspešní z Košického kraja. Výsledky významne lepšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresov Bratislava I a Bratislava IV. Výsledky významne horšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresov Gelnica, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Vranov nad Topľou.

Priemerná úspešnosť testu z matematiky na neplnoorganizovaných školách (málotriedne školy) bola 52,2 %. „Žiaci z neplnoorganizovaných škôl dosiahli horšie výsledky oproti výsledkom žiakov z plnoorganizovaných škôl," konštatuje NÚCEM. Najslabšie výsledky takýchto škôl boli v okresoch Gelnica, Revúca, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Poltár, Michalovce, Lučenec.

Slovenský jazyk

Priemerná úspešnosť žiakov v teste zo slovenského jazyka a literatúry bola 63,1 %. Dievčatá riešili test s priemernou úspešnosťou 65,8 % a chlapci 60,5 %. Priemerná úspešnosť žiakov v papierovej forme bola 62,8 % a v elektronickej forme 71,2 %. Z hľadiska kraja boli najúspešnejší žiaci Bratislavského kraja a najmenej zas žiaci z Košického kraja.

Výsledky významne lepšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresu Bratislava I. Výsledky významne horšie ako národný priemer dosiahli žiaci z okresov Gelnica, Kežmarok a Vranov nad Topľou.

Aj pri teste zo slovenského jazyka dopadli horšie žiaci z málotriedok. „Priemerná úspešnosť testu zo slovenského jazyka a literatúry na neplnoorganizovaných školách bola 55,5 %," informoval NÚCEM.

Maďarský jazyk

Priemerná úspešnosť žiakov v teste z maďarského jazyka a literatúry bola 55,5 %.
Cieľom testovania piatakov je monitorovanie úrovne vedomostí a zručností žiakov a získanie objektívnych informácií o ich výkone pri vstupe na druhý stupeň ZŠ, ako aj poskytnutie spätnej väzby školám o pripravenosti žiakov na prechod z prvého na druhý stupeň na ZŠ.

 


VIAC Z Domáce