24. 01. 2017 19:46 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovensko sa začína dusiť smogom. Najhoršia situácia je na severozápade

Podľa enviromentalistu sa u nás proti vysokému smogu v minulosti vôbec aktívne nebojovalo

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Slovensko sa začína dusiť. Znečistenie ovzdušia sa dostalo na niekoľkoročné maximum. Odborníci teraz dúfajú, že zlá situácia donúti politikov, aby začali situáciu konečne riešiť.

Smog sa u nás dlho spájal najmä s veľkými ázijskými mestami. Počas tohtoročnej zimy sa ním ale prikryl nie len parížsky Notre-damme - negatívne rekordy hlásia aj zo susedných Čiech a vlna smogu po Novom roku dorazila aj k nám.

Vysoké hodnoty smogu najskôr namerali v Jelšave a v Košiciach a teraz to najhoršie vyzerá na severozápade. Zlá situácia je najmä v Žiline a v Ružomberku. Prvý stupeň smogovej situácie platí až pre sedem rôznych oblastí na celom Slovensku. Smog vytvárajú v mestách hlavne továrne a splodiny z áut, na dedinách sú to pece na tuhé palivo, do ktorých sa počas veľkých mrazov hádže všetko čo sa dá spáliť.

Podľa enviromentalistu Daniela Lešinského sa u nás proti vysokému smogu v minulosti vôbec aktívne nebojovalo, politici vraj úplne zaspali. Rozhýbať by sa podľa neho mali najmä na životnom prostredí, minister už pripravuje novinky. Aké to budú ale nie jasné.

V Česku sa v súvislosti s bojom so vysokým smogom hovorí o obmedzení výroby v niektorých veľkých fabrikách. U nás sa skôr hovorí o všeobecných frázach. Odhaduje sa, že smog má na svedomí každý rok stovky úmrtí, priama súvislosť, sa ale dokazuje iba veľmi ťažko. Situácia so smogom sa navyše zrejme tak skoro nezlepší.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce