01. 02. 2017 11:25 , článok bol aktualizovaný 01. 02. 2017 12:45 | BRATISLAVA/TASR

Fico predstavil elitnú jednotku, ktorá bude bojovať proti terorizmu a extrémizmu

Novú jednotku patriacu pred NAKA predstavil so šéfom policajtov Tiborom Gašparom a rezortným ministrom.

Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu.
Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu. Foto: TASR

Slovensko podcenilo podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) novú vlnu fašizmu a extrémizmu. Sociálne siete sú bez pravidiel a zodpovednosti, mnohokrát sa tam objavujú informácie nezlučiteľné s podstatou tohto štátu, myslí si. "Reagovať na to slovne nestačí, treba aj represie," povedal dnes Fico na tlačovej konferencii.

Takýmito slovami Fico predstavil verejnosti skupinu policajtov, ktorí budú pracovať na problematike extrémizmu a terorizmu v tzv. Národnej jednotke boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorá patrí pod Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Vznikla dnešným dňom.

Bude sa zaoberať trestnými činmi terorizmu a extrémizmu a trestnými činmi súvisiacimi s ich financovaním. Ide o vyše 100 príslušníkov polície. Minister vnútra Robert Kaliňák ich nazval elitnou jednotkou Policajného zboru. Štát im podľa neho vytvorí podmienky na "nerušenú prácu". Verí, že ich výsledky budú vynikajúce.

Spochybňovanie holokaustu či "velebenie ľudí uznávajúcich fašistov" nemá podľa premiéra nič spoločné s demokratickým štátom.

 

Vznik spomínanej jednotky je podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara reakcia na spoločenskú požiadavku. Chce im vytvoriť materiálne aj personálne podmienky. Vyzval generálnu prokuratúru, aby začali boj proti terorizmu a extrémizmu viesť spoločne. "Pretože tu máme problém s aplikačnou praxou, treba nastaviť nové pravidlá, ako vykladať niektoré prejavy, ktoré už možno nazvať extrémistickými," povedal Gašpar.

Fico, Kaliňák i Gašpar poďakovali NAKA za doterajšiu prácu. Mnohokrát vo svojej práci podľa nich riskovali život. Spochybňovanie holokaustu či "velebenie ľudí uznávajúcich fašistov" nemá podľa neho nič spoločné s demokratickým štátom.

Extrémizmus treba podľa Fica principiálne odmietnuť.  "Fašizmus má svojich pohrobkov aj dnes, vidíme ľudí, čo sa pohybujú vo vlakoch v zelených tričkách hovoriacich o poriadku, pritom iba šíria ideológiu, vďaka ktorej boli vyvraždené mnohé slovenské dediny," zopakoval opäť premiér. Nik podľa neho tiež nepredpokladal, že po regionálnych úradoch sa budú holohlaví muži zdraviť "na stráž". Treba to podľa neho zastaviť.

Zriadenie špeciálnej jednotky privítala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). "Je to špecifická trestná činnosť, ktorá vyžaduje, aby sa jej venovali tí, ktorí sa na to budú špecializovať," uviedla dnes po rokovaní vlády. Pripomenula, že téme extrémizmu sa už venuje Špecializovaný trestný súd a špeciálna prokuratúra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce