02. 02. 2017 11:59 , článok bol aktualizovaný 02. 02. 2017 17:28 | BRATISLAVA/TASR

Predsedov VÚC budú ľudia voliť iba v jednom kole

Hlasovaním zákonodarcovia zlúčili krajské a komunálne voľby v roku 2022.

Volebné kraje na Slovensku.
Volebné kraje na Slovensku. Foto: TV Markíza

Predsedov samosprávnych krajov budú ľudia voliť po novom už len v jednom kole. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž zrušili druhé kolo, keď schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

Plénum dnes odobrilo aj zlúčenie termínu volieb do vyšších územných celkov a komunálnych volieb. Tie sa budú od roku 2022 konať v jeden deň.

Zmeny presadili koaliční poslanci. Jednokolovú voľbu predsedov krajov odôvodnili praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. "Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov," vysvetlili navrhovatelia.

Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.

Zlúčenie termínu volieb si vyžiadalo aj úpravu spôsobu hlasovania a zisťovania výsledkov oboch volieb. Hlasovania budú farebne odlíšené. Svoju farbu má mať volebná schránka, prenosná volebná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a svoju tie isté náležitosti pri voľbách do VÚC. Zmeny si vyžiadali aj úpravu zákona o volebnej kampani.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce