04. 02. 2017 19:37 | KRAĽOVANY/TV Markíza

Železničný a cestný ťah na Oravu zasypali už desiatky lavín: Takto to tam vyzerá

Železničiari a cestári za pár dní museli odpratávať tony snehu, situácia sa ale nelepší.

Odpratávanie spadnutej lavíny
Odpratávanie spadnutej lavíny Foto: TV Markíza

Železničný aj cestný ťah na Oravu medzi Kraľovanmi a Párnicou je od včera stále uzavretý. Po oteplení sa sneh v strmom kopci nad hlavnými dopravnými tepnami uvoľňuje. Na približne 500-metrový úsek už štvrtý deň padajú desiatky lavín. Mohli by ohroziť cestujúcich vo vlakoch a vodičov na ceste. Aj dnes bol na mieste krízový štáb a prišli tiež experti na lavíny.

Bagre, nakladače aj koľajový pluh bojujú s haldami snehu už od stredy, kedy padli prvé lavíny. „Stav sa nejako nelepší, stále je tu posun snehu," povedal šéf krízového štábu Ľubomír Bláha.

Kým železničiari a cestári odpratávali z koľajníc a cesty tony snehu, horskí záchranári v strmom svahu zisťovali lavínovú situáciu. Na niektorých miestach namerali aj 40 a viac centimetrov. Okrem výšky a stavu snehovej pokrývky, skontrolovali aj protilavínové zábrany.

„Tie zábrany majú výšku tak dva, dva a pol metra a sú komplet naplnené, takže musí to byť riadne množstvo snehu, ktoré padlo," vyhlásil Andrej Bárdy z HZS Malá Fatra.

Po návrate zo svahu nepriniesli dobré správy. „Sneh je zložený hlavne z mokrého a ťažkého snehu, ktorý je uložený na nestabilnom podklade, takže riziko ďalších lavín tu ešte stále pretrváva," doplnil Bárdy.

Pretrváva teda aj nebezpečná situácia na železnici a ceste. Či pustia aspoň autá sa ešte ukáže zajtra. Zatiaľ dopravu v smere zo západu odkláňa polícia na Ružomberok. Pre vodičov to znamená 20 minút cesty navyše.

Tí, čo chcú ísť na Oravu vlakom, v Kraľovanoch teraz neprestupujú. Pokračujú ďalej do Ružomberka, kde ich na Dolný Kubín vezme náhradná autobusová doprava. „ŽSR kvôli neustále sa opakujúcim lavínam rozhodli o uzatvorení úseku Kraľovany Párnica aj počas celého víkendu, tzn. v sobotu nedeľu tadiaľto vlaky premávať nebudú," oznámila hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce