08. 02. 2017 10:51 | BRATISLAVA/TASR

Veľká pocta. Banskú Štiavnicu zaradia na mapu UNESCO ako prvé mesto z V4

Banskú Štiavnicu do projektu vybrali v rámci trasy "Podzemná Európa".

Pohľad na zasneženú Banskú Štiavnicu.
Pohľad na zasneženú Banskú Štiavnicu. Foto: Renata Sedmakova/shutterstock.com

Banská Štiavnica by mala byť súčasťou tzv. turistickej mapy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), a tak by sa Slovensko malo stať pilotnou krajinou programu v rámci V4. Pre TASR to potvrdil expert z Centra svetového dedičstva UNESCO pre udržateľný cestovný ruch Peter Debrine.

Banská Štiavnica bola do projektu vybraná v rámci trasy "Podzemná Európa" (Underground Europe). Rozhodnutie by sa malo stať oficiálnym po plánovanom stretnutí primátorky Banskej Štiavnice Nadeždy Babiakovej a predstaviteľa UNESCO v marci vo Francúzsku.

Cestovný ruch spojený s návštevou pamiatok zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO by mal podporiť lokálnu ekonomiku a prispieť k sociálnemu rozvoju a vyrovnávaniu životnej úrovne v regiónoch. Má za cieľ prilákať zahraničných turistov predovšetkým z USA a Číny.

Program sa zameriava na svetové dedičstvo pod zemou. V tuneloch, jaskyniach či baniach sa skrývajú príbehy ľudí, ktorí pomohli budovať Európu. "Nejde iba o to, že tieto miesta sú pekné, ale sú aj špecificky významné pre evolúciu ľudstva," uviedol šéf centra Debrine, ktorý je v týchto dňoch na pracovnej návšteve Slovenska.

Jeho návšteva súvisí najmä s prípravou konferencie o udržateľnom cestovnom ruchu, ktorá sa uskutoční 4. a 5. mája v Bardejove. Zamerať by sa mala na implementáciu programu "Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch" v slovenských podmienkach. Jeho hlavným cieľom je ochrana pamiatok a zlepšovanie ekonomického rozvoja.

"V súčasnosti mnohé pamiatky zo Svetového dedičstva UNESCO patria aj k turistami najnavštevovanejším destináciám na svete. Preto by sme radi prepojili turistický sektor a sektor kultúrneho dedičstva. Niektoré pamiatky majú veľa turistov, iné turistov potrebujú, pretože turizmus rozvíja lokálnu ekonomiku pre domácich. Práve oni sú predmetom našej ďalšej práce. Uistiť sa, že turizmus im prináša benefity, ale zároveň sa zachovávajú pamiatky," dodal Peter Debrine, ktorý domácich považuje za najlepších turistických ambasádorov.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce