08. 02. 2017 16:36 | BRATISLAVA/zg, TV Markíza

Slovensko zobralo späť súhlas s pôsobením Martina Guttena v misii na Ukrajine

Dôvodom je, že jeho konanie je nezlučiteľné s princípmi a hodnotami, ktoré presadzuje Slovensko a OBSE.

Martin Gutten.
Martin Gutten. Foto: TV Markíza

Slovensko informovalo OBSE o tom, že berie späť svoj súhlas s pôsobením Martina Guttena v misii na Ukrajine. Informáciu pre tvnoviny.sk potvrdil hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

"Na základe preverených informácií potvrdzujúcich, že konanie slovenského sekondovaného pozorovateľa v misii OBSE je nezlučiteľné s princípmi a hodnotami, ktoré presadzuje SR a OBSE, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dnes informovalo OBSE o tom, že berie späť svoj súhlas s pôsobením dotyčnej osoby v predmetnej misii," napísal v reakcii Susko.

Na otázku, či má vedomosť o tom, že OBSE už tak urobilo odpovedal negatívne. Verí, že sa tak stane čoskoro.

Slovenský pozorovateľ na Ukrajine spôsobil rozruch v OBSE Martin Gutten tým, že vraj na sociálnej sieti otvorene sympatizuje so žoldniermi. Na radikálne názory nestranného pozorovateľa upozornil známy lovec extrémistov na internete Ján Benčík.

Bývalý profesionálny vojak pracuje v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe už vyše roka. Muž, ktorý má na ruskej strane hraničných priechodov s Ukrajinou predchádzať konfliktom a rešpektovať ľudské práva, si však podľa Jána Benčíka vypisuje so slovenskými žoldniermi bojujúcimi na strane proruských separatistov. Jánovi Benčíkovi sa vyhrážali smrťou.

„Je to absolútna nehoráznosť. Že takýto človek tam jednoducho nepatrí a mali by ho stiahnuť," povedal analytik Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Juraj Krúpa.

Na statusy a blog okamžite reagovalo aj ministerstvo zahraničných vecí. Tí dali okamžite preveriť, či facebookový profil s menom Martin Guto skutočne patrí pozorovateľovi misií OBSE.

„Ľudia, ktorí idú do týchto misií alebo ktorí sa prihlásia do tých misií, nie sú zamestnancami ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. To znamená, my im neplatíme ani mzdu, ani nejaké odmeny, ani nejaké ďalšie finančné náhrady," vysvetlil Susko.

Gutten bol profesionálnym vojakom do roku 2010, v pozorovateľskej misii sa dostal k diplomatickému pasu a imunite.

„Sme si vedomí tohto problému a prijímame príslušné vnútorné opatrenia. Budeme vás informovať o ďalších krokoch," reagovala ešte v piatok 3. februára Natacha Rajakovic z OBSE.

„OBSE samozrejme, by si mala takýchto ľudí preverovať, ale pokiaľ sa neprejavil a prejavil sa až teraz, je to zarážajúce, pretože jeho profil je profesionálny vojak, ktorý velil operácii v Bosne a Hercegovine. Jednoducho sa očakáva od neho profesionálny prístup," dodáva Krúpa.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce