17. 02. 2017 06:00 | POPRAD/TV Markíza

V Poprade rekonštruovali toalety za cenu apartmánu v Tatrách, mesto to obhajuje

V obchode sme našli sanitu, ktorá bola aj o tridsať až sedemdesiat percent lacnejšia.

Toto je záverečný účet za toalety.
Toto je záverečný účet za toalety. Foto: TV Markíza

To majú na toaletách zlaté kľučky alebo im z kohútikov tečie víno? Aj takéto reakcie vyvolala rekonštrukcia toaliet na Mestskom úrade v Poprade. Zaplatili za ňu viac ako osemdesiatosemtisíc eur. Slúžia úradníkom aj bežným ľuďom, no viacerí z nich hovoria o zbytočnom luxuse.

Na popradskej radnici kompletne zrekonštruovali pánske a dámske toalety, vybudovali WC pre imobilných občanov a miestnosť s prebaľovacím pultom. Záverečný účet je ohromujúci. Obyvatelia otvorene hovoria o silnej káve.

Búranie starých toaliet a renováciu mala pod palcom popradská eseročka.

„Samospráva oslovila šesť spoločností z celého Slovenska, obdržala tri cenové ponuky a z nich vybrala tú najlacnejšiu," uviedol komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda

Neskôr mesto uzavrelo s firmou dodatok k zmluve.

„Až v priebehu búracích prác sa zistilo, že budú potrebné práce naviac, s ktorými pôvodný projekt nepočítal, pretože sa nedali predvídať," priblížil Galajda.

A to boli ďalšie výdavky. Ďalších takmer 5800 eur vyplatili tej istej spoločnosti za štyri sušiče rúk. Summa sumárum: do toaliet mesto investovalo viac ako osemdesiatosemtisíc eur.

„Za takúto sumu sa dá kúpiť slušný apartmánik v centrálnych Tatrách alebo troj až štvorizbový byt niekde na sídlisku, ale aj v centre Popradu," odhadol realitný maklér Ján Slavkovský.

Pozreli sme sa na rozpočet, ktorý tvorí prílohu zmluvy. Podľa neho len jeden pisoár stál takmer 480 eur, vodovodná batéria približne 390. Montáž naúčtovali zvlášť. Jeden takýto kôš aj s osadením vyšiel na zhruba dve stovky.

 

My sme v obchode našli sanitu, ktorá bola aj o tridsať až sedemdesiat percent lacnejšia. Pri tejto rekonštrukcii ale vraj použili takú, ktorá má dlhšiu životnosť a pôsobí reprezentatívnejšie.

„To, že ide o nadštandard musíme priznať otvorene. Zároveň však musíme dodať, že v bezprostrednej blízkosti je obradná sieň a rovnako tak dve zasadacie sály, v ktorých sa konajú podujatia celoslovenského i medzinárodného významu," dodal Galajda.

Na jednej strane je samospráva, ktorá si rekonštrukciu obhajuje, na strane druhej ľudia, ktorí to považujú za cenovú úlet. Čo sa s tým dá robiť?

„Obrátiť sa buď na poslancov mestského zastupiteľstva alebo ešte lepšie na hlavného kontrolóra mesta, ktorý ma kompetenciu na posudzovanie efektívnosti, hospodárnosti a účelnosti nakladania s verejnými financiami a ten posúdi, že či tá suma zodpovedá rozsahu prevedených prác a rozsahu danej investície," odporučil podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Štefan Bieľak.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce