20. 02. 2017 17:02 | BRATISLAVA/Martin Petro

Kocúrkovovo v Bratislave: Na roky starý omyl doplatili obyčajní ľudia

Obyvatelia pri NBS prišli po rokoch o parkovisko. Za všetko môže odškodnenie.

Parkovisko na na Slovanskej ulici v Bratislave pri NBS.
Parkovisko na na Slovanskej ulici v Bratislave pri NBS. Foto: TV Markíza

Na roky starý omyl doplatili obyčajní ľudia. Hlavné mesto odškodnilo Národnú banku Slovenska pozemkami po 23 rokoch. Dali jej však také, ktoré boli doteraz parkoviskom pre obyvateľov neďalekej bytovky.

Kým ešte vo štvrtok (16. 2.) večer zaparkovali ľudia na Slovanskej ulici na miestach patriacich Starému mestu, v piatok (17. 2.) ráno už na nich stáť nemohli. Miesta totiž zrazu patrili národnej banke Slovenska a miestni na nich môžu parkovať už len cez noc.

"Predstavte si, že v New Yorku by zistili, že nejaká výšková budova má málo parkovísk, tak by obsadili parky chodníky a vytlačili obyvateľov, že si môžu parkovať v noci, inak nie," myslí si obyvateľ Peter Horváth.

Osadená tabuľa na parkovisku pri NBS.
Osadená tabuľa na parkovisku pri NBS. Foto: TV Markíza
 

Banka osadením nových tabúľ zabrala približne 30 cenných miest priamo v centre mesta. Parkovanie je tu kritické a miest aj za normálnych okolností málo.

"Najväčšia absurdita je to, že keby to urobili mafiáni, tak to chápem lebo to sa tu tak deje, ale robí to NBS, inštitúcia, ktorá chráni zákon," konštatoval pán Horváth.

Obyvatelia bytovky sa plánujú brániť na súde. Sú totiž presvedčení, že mesto nemôže na banku previezť pozemky, keďže sú cestnou komunikáciou.

Hovorkyňa NBS Martina Solčányiová tvrdí, že je takto kompenzovaná nemajetková ujma. Zdôraznila, že banke vznikla tým, že mesto jej neúmyselne pri výstavbe budovy NBS predalo pozemky, ktoré nevlastnilo

Banka tak musela vyplatiť aj skutočného majiteľa. A keďže jej mesto peniaze nemalo ako vrátiť, v 2012 rozhodlo, že jej dá náhradné pozemky a tých sa po 23 rokoch dočkali práve minulý týždeň.

Zo Starého mesta, ktorému doterajšie parkovacie miesta patrili, nám odkázali, že situáciu budú riešiť v najbližších dňoch. Obyvateľom zrejme vyčlenia miesta v priľahlých uliciach. Banke však pripadli aj dve miesta pre zdravotne postihnutých, ktorí si za ne zaplatili 80 eur.

NBS podľa Solčányiovej vyjde držiteľom preukazov ZŤP v ústrety a do vyriešenia situácie im umožní parkovať na svojom pozemku.

Obyvatelia bytovky sa plánujú brániť na súde. Sú totiž presvedčení, že mesto nemôže na banku previezť pozemky, keďže sú cestnou komunikáciou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce