24. 02. 2017 09:59 | BRATISLAVA/TASR

NAKA odhalila ďalšieho úplatného štátneho úradníka

Zamestnanec poľnohospodárskej agentúry žiadal 19-tisíc eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Deviant/shutterstock.com

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie zamestnancovi poľnohospodárskej platobnej agentúry Petrovi O. pre prijímanie úplatku spolu za dva skutky, ktorých sa mal dopustiť na konci roku 2016 a začiatkom tohto roka. Celkovo malo ísť v prípade o sumu o 19-tisíc eur.

Oba prípady sa týkali poskytovania priamych platieb v poľnohospodárstve. „Obvinený mal ešte v minulom roku žiadať od predsedu poľnohospodárskeho družstva isté percento zo sumy 830-tisíc eur, neskôr upresnil, že malo ísť o dve percentá z tejto sumy, čo je viac ako 16-tisíc eur," povedal o prípade šéf policajtov Tibor Gašpar.

Vo februári tohto roka mal obvinený ako prvú splátku prijať sumu 6 000 eur, vtedy však už bol pod dohľadom polície, ktorá ho zadržala aj s peniazmi.

Pri vyšetrovaní tohto prípadu však strážcovia zákona mali naraziť aj na ďalšie korupčné správanie obvineného. Policajný vyšetrovateľ tak 22. februára rozšíril Petrovi O. obvinenie o ďalší skutok, nakoľko mal od ďalšieho žiadateľa o finančnú podporu v poľnohospodárstve žiadať 3 000 eur.

Peter O. cez sprostredkovateľa úplatok aj prijal a suma mala byť pripísaná na jeho účet. V tomto prípade polícia obvinila aj 51-ročného podnikateľa, ktorý úplatok poskytol. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky, Peter O. za prijímanie úplatku môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.

Prokurátor spracoval na obvineného Petra O. návrh na vzatie do väzby, ktorý však sudca neakceptoval. Vo veci tak bude rozhodovať súd vyššieho stupňa.

Policajný prezident Tibor Gašpar aj v súvislosti s týmto prípadom vyzval verejnosť, aby informovala políciu, pokiaľ sa stretne s korupčným správaním.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce