08. 03. 2017 12:56 | BRATISLAVA/TASR

Čižnár sa zastal Kováčika, nebude iniciovať voči nemu disciplinárku

Kováčik zopakoval, že v 61 prípadoch, ktoré dozoroval, bolo vznesené obvinenie policajným vyšetrovateľom v 16 prípadoch.

Námestník gen. prokurátora Peter Šufliarsky, generálny prokurátor Jaromír Čižnár a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Námestník gen. prokurátora Peter Šufliarsky, generálny prokurátor Jaromír Čižnár a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: TASR

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nebude iniciovať disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, lebo nemá za čo. „Ak mám dať návrh na disciplinárne konanie, musím mať nejaký konkrétny dôvod," uviedol pred novinármi s tým, že takýto dôvod nemá. Zdôraznil, že Kováčik v skutočnosti zastavil šesť vecí.

Ohľadom dnešného zasadnutia Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý by sa mal činnosťou špeciálneho prokurátora Kováčika zaoberať, uviedol, že na výbor zatiaľ neboli pozvaní ani on, ani Kováčik. Obáva sa však, že takáto debata by aj tak nebola konštruktívna, ale zvrhla by sa k osobným útokom a „nič by sa nevyriešilo."

Kováčik zopakoval, že v 61 prípadoch, ktoré dozoroval, bolo vznesené obvinenie policajným vyšetrovateľom v 16 prípadoch. „Opakovane som vysvetľoval, že šesť vecí bolo zastavených mnou, dve boli odstúpené na okresné prokuratúry, dve boli pridelené po prokurátorovi v mesiaci október, keď išiel do starobného dôchodku. Ďalšie dve veci boli vybavené tým spôsobom, že obvinený požiadal o uzavretie dohody o vine a treste. V druhej veci som spracovával obžalobu, ale dostal som informáciu, že obvinený zomrel. Ostali nám tam štyri veci, ktoré sú živé. Z nich sú tri také, že by mali skončiť podaním návrhu na podanie obžaloby," uviedol Kováčik.

Podľa Čižnára približne o dva mesiace bude publikovaná správa o činnosti prokuratúry, kde bude zhodnotená práca úradu špeciálnej prokuratúry aj generálnej prokuratúry. Uzavrel, že práca prokurátorov sa nedá hodnotiť len podľa jedného údaju, ako je napríklad počet podaných obžalôb. Čižnár uviedol, že on sám po nástupe do funkcie zakázal Kováčikovi prideľovať si ďalšie spisy, nakoľko sa domnieva, že prioritne by mal riadiť ÚŠP.

O Kováčikovom pôsobení informoval Denník N, podľa ktorého za osem rokov nepodal v 61 prípadoch ani jednu obžalobu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce