07. 03. 2017 19:51 | MARTIN/TV Markíza

Martinčanov vystrašil muž, ktorý nameral nebezpečne vysoké hodnoty radiácie

Merania zverejnil na sociálnej sieti. Jeho zistenia ihneď zdieľali tri stovky ľudí.

Dozimeter nameral zvýšenú radiáciu.
Dozimeter nameral zvýšenú radiáciu. Foto: TV Markíza

Muž z Martina nameral vo svojom meste zvýšenú radiáciu. Jeho prístroj mu ukázal nadlimitné hodnoty žiarenia, ktoré by mohlo byť škodlivé pre ľudské zdravie. O výsledky meraní sa už začal zaujímať aj Okresný odbor krízového riadenia.

Mateja zo spánku prebral naozaj zvláštny budík. "Ja som sa ráno zobudil na to, že mi začal pípať dozimeter. A na tento zvuk som bol zvyknutý jedine v Černobyle," opísal svoju skúsenosť Martinčan Matej Bórik.

Do Černobylu chodieval ako turistický sprievodca. Aj preto si kúpil dozimeter - prístroj na meranie radiácie.

V Martine nameral vraj vysoké hodnoty. Konkrétne 5 až 6 mikrosievertov za hodinu. Pomyslel si, že je to „strašne veľa". Merania zverejnil na sociálnej sieti. Jeho zistenia ihneď zdieľali tri stovky ľudí. Martinský okresný úrad dnes na náš podnet urobil vlastné meranie certifikovaným prístrojom.

"Dnes bolo namerané 0,17, čo je o dve tretiny menej ako je v rámci limitu. Takže môžeme konštatovať, že hodnoty v Martine sú úplne v poriadku," komentoval namerané hodnoty Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine.

Prečo dozimeter, ktorý používal mladý Martinčan aj v Černobyle, hlási zvýšené hodnoty?

"Dnes si dokážete takýto prístroj zaobstarať na internete, sú to výrobky necertifikované a preto my toto nemôžeme brať do úvahy," vysvetlil prednosta martinského Okresného úradu.

Na internete sa dá z Ázie skutočne objednať merací prístroj za smiešnych 15 eur. Matej ale tvrdí, že záleží, ktorý typ žiarenia meriate.

"Oni merajú väčšinou iba gama žiarenie - čo musia aj zo zákona merať. Ale tým ostatným sa nikto nevenuje," vysvetlil pán Bórik.

Okresné úrady po celom Slovensku musia pravidelne merať radiáciu v prostredí. Súčasné hodnoty sú teda absolútne v poriadku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce