08. 03. 2017 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hrá sa Fico na Putina? Šéfa poisťovne vyškolil ako malého chlapca

Iba pred niekoľkými týždňami kázal ľuďom, ako roztrhať faktúry za elektrinu a plyn.

Premiér volá riaditeľovi VšZP.
Premiér volá riaditeľovi VšZP. Foto: TV Markíza.

Mocný štátnik, alebo predseda strany bojujúcej s padajúcimi preferenciami? Robert Fico v krátkom čase druhýkrát prinútil niekoho zmeniť úradné rozhodnutie. V obidvoch prípadoch to urobil verejne a dal si záležať na čo najväčšom publiku.

Kto si myslel, že Všeobecnú zdravotnú riadi riaditeľ, bol na omyle. O podobe jej ozdravného plánu rozhoduje politik. A nie je to minister zdravotníctva.

„To, čo doteraz robil pán premiér skryte, bez toho, aby sa k tomu priznal - teraz to robí manifestačne a chce si z toho vytĺcť zásluhy," myslí si komentátor týždenníka Trend Marián Leško.

V dozornej rade Všeobecnej zdravotnej sedí aj šéf Transparency International. Tvrdí, že veci, ktoré premiér spomínal v telefonáte ako mínusy ozdravného plánu, v ozdravnom pláne nikdy ani neboli.

„Ozdravný plán neobsahoval ani ten piercing, ani ľudí s chorobou oka. To boli návrhy, ktoré sa týkali kategorizácie trošku iného procesu. Ozdravný plán hovoril najmä o úsporách pri nákupe liekov, zdravotníckych a pomôcok," priblížil člen dozornej rady Všeobecnej zdravotnej Gabriel Šípoš.

Ozdravný plán VšZP nie je len taký nejaký papier, ktorý sa dá hodiť do koša. Je to úradný dokument - schválený Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

„Ak by sme ozdravný plán hodili do koša, musela by byť úradom pre dohľad vyhlásená nútená správa. A to, myslím, nechce nikto," povedal analytik Inštitútu pre ekonomické reformy Dušan Zachar.

 

Na hrane nútenej správy Všeobecná zdravotná balansuje po odkrytí jej dlhov. V účtovníctve ich ukryli riaditelia poisťovne z čias druhej Ficovej vlády. Sekera je 200-miliónov.

Pre poriadok treba priznať, že na chode kancelárií Všeobecnej zdravotnej ozdravný plán naozaj nenavrhoval úsporu ani jedného milióna. Verejné poníženie jej riaditeľa je v krátkom čase druhým podobným krokom Roberta Fica.

Iba pred niekoľkými týždňami kázal ľuďom, ako roztrhať faktúry za elektrinu a plyn. Predsedu akože nezávislého regulačného úradu sa následne porúčal. Komentátor Leško vo Ficových gestách nevidí premiéra, ale predsedu strany s výrazným prepadom preferencií.

„Ale PR akcie nezachránia to, že sa sype niečo v energetike, že sa sype niečo v zdravotníctve. Jednoducho PR akcie môžu na chvíľku zbrzdiť ten prepad, ale nemôžu zmeniť zmýšľanie ľudí," dodal Marián Leško.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce