09. 03. 2017 15:41 | FRANKFURT NAD MOHANOM/TASR

ECB zvýšila svoju inflačnú aj konjunkturálnu prognózu

ECB aktuálne počíta s tým, že tento rok spotrebiteľské ceny v eurozóne stúpnu o 1,7 %.

Mario Draghi
Mario Draghi Foto: AP

Európska centrálna banka dnes výrazne zvýšila svoju inflačnú prognózu. Rada guvernérov predtým nezmenila nastavenie menovej politiky a úrokové sadzby ponechala na rekordnom minime.

ECB aktuálne počíta s tým, že tento rok spotrebiteľské ceny v eurozóne stúpnu o 1,7 %, ako dnes vo Frankfurte nad Mohanom uviedol šéf banky Mario Draghi. Vo svojej decembrovej prognóze ešte očakávala nárast len o 1,3 %. Inflačná predpoveď pre budúci rok sa zvýšila na 1,6 % z 1,5 % a pre rok 2019 zostala na úrovni 1,7 %.

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvomi percentami. Vo februári sa medziročná inflácia prvýkrát za 4 roky zrýchlila na 2 %. Draghi však upozornil, že aktuálnym nárastom inflácie je predovšetkým zdraženie ropy a nie fundamentálne tlaky v ekonomike.

A jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú volatilné ceny energií a potravín, zostáva na úrovni 0,9 %. Preto podľa neho ešte neprišiel čas na to, aby ECB uvažovala o začiatku ukončovania monetárnych stimulov.

ECB zlepšila aj svoju konjunkturálnu prognózu. V tomto roku aktuálne počíta so zvýšením hrubého domáceho produktu eurozóny o 1,8 % a nie o 1,7 %. Banka zvýšila aj predpoveď rastu pre rok 2018 na 1,7 % z 1,6 %. Očakávania pre rok 2019 zostali na úrovni 1,6 %. Podľa Draghiho aktuálne údaje zvyšujú dôveru v to, že oživovanie ekonomiky sa bude upevňovať a rozširovať.


VIAC Z Domáce