14. 03. 2017 17:20 | MARTIN/TV Markíza

Pri fatálnej nehode zahynul 32-ročný Marcin. Po smrti zachránil štyri životy

Rodina zosnulého Poliaka sa rozhodla, že jeho orgány darujú na transplantáciu.

O tom, že Marcin bude darca orgánov, rodina neváhala ani sekundu.
O tom, že Marcin bude darca orgánov, rodina neváhala ani sekundu. Foto: TV Markíza

Pri nehode na Kysuciach zahynul mladý Poliak. Rodina zosnulého sa rozhodla, že jeho orgány darujú na transplantáciu. Lekári z martinskej nemocnice tak vďaka nemu zachránili štyri ďalšie životy.

Dnes už nebohý 32-ročný Marcin sa spolu s kamarátom viezol cez Kysuce, kde mal aj snúbenicu. Obaja však v aute zaspali a nasledovala fatálna zrážka s kamiónom. Rodina dnes pricestovala z Poľska na Slovensko. O tom, že ich Marcin bude darca orgánov, neváhali ani sekundu."

„Zachránil štyri životy. Žije v niekom. My smútime, ale štyri rodiny sa tešia," povedal nám jeho brat. Transplantačný tím mal neľahkú úlohu. Keď je darcom orgánov cudzinec, musia absolvovať približne tisícku telefonátov. Rozhodujúci bol ale súhlas rodiny.

Náročný proces, komunikácia s budúcimi príjemcami orgánov a organizovanie prevozov. To všetko si už vyskúšali aj v prípade, keď odoberali orgány mladému Singapurčanovi, ktorý zahynul na Slovensku.

„Darovanie orgánov od cudzích štátnych príslušníkov je veľmi zložitý proces, a preto sme veľmi vďační, že nemocnica stojí za nami aj v takýchto prípadoch," vysvetlil nám lekár.

 


VIAC Z Domáce