15. 03. 2017 12:20 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2017 13:40 | BRATISLAVA/Sme

Nahrávky testov z cudzích jazykov sa na internete objavili o deň skôr

Stiahnuť sa dajú úrovne B1 aj B2.

Písomné maturitné skúšky na Obchodnej akadémii v Trebišove.
Písomné maturitné skúšky na Obchodnej akadémii v Trebišove. Foto: TASR

Na internetovej stránke Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) sa už od utorňajšieho večera dajú nájsť zvukové nahrávky pre testy z cudzích jazykov. Informáciu priniesol denník Sme. Podľa neho stačí do webového prehliadača zadať presnú adresu miesta, kde sú nahrávky uložené.

Nájsť sa dajú nahrávky zo všetkých jazykov, v ktorých sa na Slovensku dá maturovať, teda z anglického, nemeckého, francúzskeho, ruského, španielskeho aj talianskeho jazyka. Stiahnuť sa dajú úrovne B1 aj B2.

 

Nie je to prvý prípad, kedy ministerstvo školstva riešilo problémy s únikom testov či správnych odpovedí. Napríklad v roku 2011 sa na sociálnej sieti objavili správne odpovede pre testy úrovne B1. Únik informácií pri maturitách polícia vyšetrovala aj v roku 2007.

Napríklad, tu si viete vypočuť nahrávku z nemeckého jazyka, úroveň B1.

NÚCEM nemá žiadny dôkaz, že by mali maturanti nahrávky z cudzích jazykov skôr

"Odkaz na link zverejnený na stránke SME má časový údaj 15.3.2017, 9.19 h, čo je cca 19 minút po tom, čo NÚCEM začal aktívne komunikovať s niektorými školami a rozosielať im linky na zvukové nahrávky podľa ich požiadaviek," uviedol NÚCEM. Ústav preto nevidí dôvod na opakovanie alebo zrušenie maturít z cudzieho jazyka.


VIAC Z Domáce