15. 03. 2017 11:54 | PEZINOK/TASR

Odsúdili košického advokáta, ktorý mal pýtať úplatky pre sudcov

Alexander Farkašovský je verejnosti známy aj tým, že obhajoval odsúdeného hokejistu za vraždu Ladislava Ščurka

Advokát Alexander Farkašovsky a hokejista Ladislav Ščurko na archívnej snímke 16. júla 2012.
Advokát Alexander Farkašovsky a hokejista Ladislav Ščurko na archívnej snímke 16. júla 2012. Foto: TASR

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes odsúdil košického advokáta Alexandra Farkašovského na podmienečný trest odňatia slobody v dĺžke trvania desať mesiacov, pričom mu určil skúšobnú dobu 18 mesiacov. Zároveň mu uložil peňažný trest 3000 eur a zákaz činnosti vykonávať funkciu advokáta päť rokov.

Podľa obžaloby mal advokát žiadať od svojej klientky finančné prostriedky, údajne určené pre sudcu najvyššieho súdu, ktorý mal rozhodovať o mimoriadnom opravnom prostriedku. Malo ísť o sumu 20-tisíc až 30-tisíc eur. Podľa obžaloby sa tak mal právnik dopustiť trestného činu nepriamej korupcie formou účastníctva.

ŠTS v tomto prípade uložil trest v rovnakej výške už pred dvoma rokmi. Najvyšší súd SR však vec vrátil späť na prvostupňový súd. Okrem iného žiadal do konania pribrať znalca z odvetvia psychológie, ktorý bol vypočutý na minulom hlavnom pojednávaní.

Obžalovaný advokát svoju vinu popieral. "Cítim sa nevinný a žiadam, aby súd vydal spravodlivý rozsudok a spod obžaloby ma v celom rozsahu oslobodil," vyjadril sa vo svojej záverečnej reči.

Prokurátor, naopak, žiadal rovnaký trest, aký ŠTS uložil v prípade pred dvoma rokmi.
ŠTS sa pri posudzovaní dôkazov oprel najmä o výpoveď svedkyne, od ktorej mal podľa obžaloby advokát peniaze žiadať. Jej výpoveď podľa súdu bola podporená napríklad aj vyhotovenými záznamami. Hoci svedkyňa podľa súdu má kriminálnu minulosť, "nie je to výnimočný jav, že osoba s kriminálnou minulosťou vypovedá pred súdom".

Rozsudok ešte nie je právoplatný, obžalovaný sa odvolal. Vo veci by tak mal opätovne rozhodovať NS SR.

Farkašovský je verejnosti známy aj tým, že obhajoval odsúdeného hokejistu Ladislava Ščurka za vraždu rozhodcu Mareka Liptaja. Na slobodu ho prepustili 7. decembra 2015 na základe jeho žiadosti po odpykaní troch štvrtín trestu. Celkom dostal päť rokov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce