16. 03. 2017 13:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Knažko o vládnom návrhu o amnestiách: Pristupujú k tomu zvláštnym spôsobom

Nepáči sa mu, že o ich zrušení budú rozhodovať sudcovia a nie poslanci.

Milan Kňažko.
Milan Kňažko. Foto: TV Markíza

Milan Kňažko už po neúspešnej prezidentskej kandidatúre sa aktívne nevenuje politike, ale dianie v nej stále sleduje. Samozrejme, aj najhorúcejšiu tému týchto dní, ktorou je zrušenie Mečiarových amnestií.

V čase, keď ich zastupujúci prezident udelil, bol Kňažko opozičný poslanec. Rovnako ako vtedy ich udelenie kritizoval. Je rád, že konečne sa politici rozhodli pre tento krok. Má to však podľa neho jedno ale.

"Pristupujú k tomu zvláštnym spôsobom. V konečnom dôsledku by mala rozhodnúť väčšina senátu ústavných sudcov, ktorých nikto nevolil. Navrhli ich dokonca ani nie ústavnou väčšinou nad 150 poslancami parlamentu, ktorí reprezentujú voľbu ľudu. To je absolútne neprijateľné," myslí si expolitik.

Podľa neho najmä z toho dôvodu, že na ústavnom súde sú a ešte sa chystajú nominácie, ktoré majú ďaleko k odbornosti a sú vyslovene politické. "Je to len iná obmena tých hnusných čias 90. rokov. Jemne kultivovanejšia, ale o to zákernejšia a nebezpečnejšia. Treba si dať pozor," dodal.

 

Podľa návrhu, ktorý tento týždeň schválila vláda SR, by parlament mal možnosť zasiahnuť v prípade individuálneho zlyhania prezidenta SR pri udelení amnestie alebo milosti.

Rozhodnutie poslancov by musel následne v lehote 60 dní potvrdiť Ústavný súd SR. To má platiť i v prípade návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií a milosti prezidenta Michala Kováča. O tom má parlament rokovať na marcovej schôdzi.

Podľa návrhu poslanca Jána Budaja by o zrušení Mečiarových amnestií mali rozhodnúť priamo poslanci NR SR formou ústavného zákona.

Bývalý premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident udelil v roku 1998 amnestie v súvislosti s prípadom zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda.

Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie Slovenskej informačnej služby.

Tejto téme sa bude venovať aj TV Markíza, ktorá odvysiela v nedeľu 19. marca o 13.00 h mimoriadnu reláciu o Mečiarových amnestiách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce