20. 03. 2017 15:10 | BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk

Kotlebovci venovali rodinám s hendikepovanými deťmi sumu s nacistickou symbolikou

Poslanca ĽSNS Milana Uhríka sme sa opýtali, či šlo o úmysel alebo náhodu.

Kotlebovci venovali rodinám s hendikepovanými deťmi sumu s nacistickou symbolikou
Kotlebovci venovali rodinám s hendikepovanými deťmi sumu s nacistickou symbolikou Foto: naseslovensko.net

Ľudová strana Naše Slovensko oslavovala 14. marca vznik vojnového Slovenského štátu. Súčasťou celodenného programu bol aj galavečer, počas ktorého Marián Kotleba odovzdal trom rodinám s hendikepovanými deťmi finančný dar. Poslanci vyzbierali sumu takmer 4500 eur a každá rodina tak dostala sumu 1488 eur.

ĽSNS sa pochválila propagačnou fotografiou, ako Marián Kotleba podáva šek jednej z mamičiek. Číslo 1488 však vyvolalo pobúrenie a otázky. Ide totiž o symbol neonacistov.

Poslanca ĽSNS Milana Uhríka sme sa opýtali, či šlo o úmysel alebo náhodu. Poslal nám toto stanovisko: "Nie je to vecou žiadnej symboliky ani nejakého numerologického okultizmu. Snáď už nebudeme zakazovať aj čísla podľa toho, či sú alebo nie sú podľa niekoho rasistické. Na druhej strane, keby to číslo zaokrúhlime, tak by si našu dlhodobú a systematickú pomoc chudobným médiá ani nevšimli."

Reportér TV Markíza Martin Petro oslovil k tejto téme historika Slovenskej akadémie vied Jakuba Drábika. "Toto je skrytý symbol nacistov, aby vyjadrili svoje presvedčenie. Oni nemôžu verejne hajlovať, lebo je to trestné, tak sa pod týmto symbolom skrývajú a sú vlastne právne chránený," myslí si.

Číslo 14 predstavuje 14 slov šéfa Ku Klux klanu Davida Lanea: "We must secure the existence of our people and future for a white children." (Musíme strážiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí, pozn.red.).

Číslo 88 zase predstavuje pozdrav Heil Hitler. Písmenoi H je totiž ôsmym písmenom abecedy.

Číslo 1488 sa používa pre slogan White Prode World Wide 1488.

Keď si minulý týždeň štvorica Kotlebovcov pripomínala výročie vzniku vojnovej republiky, pri Tisovom hrobe boli aj zahraniční novinári. O vzostupe nacionalizmu na Slovensku a jeho zástupcoch v parlamentu už píše aj prestížny New York Times.

"Dá sa o nich hovoriť ako o fašistickej strane, sú fašistická strana, ale toto sú len také vonkajšie prejavy. Skôr ide o ich ideológiu," zdôraznil historik SAV.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce