21. 03. 2017 11:24 , článok bol aktualizovaný 21. 03. 2017 16:52 | BRATISLAVA/kacs

Obvinili Bašternáka z daňových podvodov, podľa Fica nič nebráni vyšetrovaniu

SaS vyzýva premiéra na vysťahovanie sa z Bonaparte, Kaliňáka na odstúpenie.

Pre kauzu Bašternák opozícia žiadala odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Pre kauzu Bašternák opozícia žiadala odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Foto: TASR

Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Obvinenie vzniesol policajný vyšetrovateľ v piatok 17. marca, informuje portál webnoviny.sk.

Bašternák ako konateľ spoločnosti BL-202 si v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške 1 974 954,43 eur. Firma Ladislava Bašternáka chcela vrátiť DPH za kúpu siedmich bytov v hodnote viac ako 11,849 milióna eur v komplexe FIVE STAR Residence, pričom za byty zaplatila len 1,456 milióna eur. Tým mala spoločnosť podľa vyšetrovateľa NAKA získať daňovú výhodu a neoprávnene si uplatniť nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH vo výške 1 732 287, 67 eur, informujú webnoviny.

 

Polícia začala vyšetrovať nadmerný odpočet DPH v apríli 2016, kedy vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície začal trestné stíhanie. Vyšetrovateľ rozhodol o obvinení na základe vypočutia viacerých svedkov a spisového materiálu z daňového úradu. Kvôli zabezpečeniu účtovných materiálov polícia vykonala viaceré domové prehliadky a prehliadky iných priestorov v sídlach spomínaných spoločností, ale aj v dome podnikateľa.

Predseda vlády Robert Fico.
Predseda vlády Robert Fico. Foto: TASR
 

Obvinenie Bašternáka potvrdzuje, že vyšetrovaniu takýchto prípadov nič nebráni. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD). „Aj toto je typický príklad, kde si orgány činné v trestnom konaní plnia svoje povinnosti,“ povedal.

Vyjadril sa aj k otázke jeho bývania v komplexe Bonaparte. Pripomenul, že z titulu jeho postavenia má nárok, aby mu bývanie preplatil štát, túto možnosť však nevyužíva.

Podľa vlastných slov svoj byt využíva aj na reprezentatívne účely a prijíma v ňom i zahraničné návštevy, ale pritom si bývanie hradí z vlastných príjmov. Štátu tak mal ušetriť niekoľko tisíc eur.„Hľadám si bývanie na definitívu, mám 52 rokov, chcem sa nasťahovať niekam, kde dožijem. Mám vyhliadnutých niekoľko projektov,“ povedal Fico. 

Matovič: Obvinenie Bašternáka spracovali už 16. novembra 2016

Obvinenie podnikateľa Ladislava Bastsernáa z daňových podvodov bolo spracované ešte 16. novembra 2016, čakalo sa len, kedy sa vytiahne. Vyhlásil to líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý sa odvolal na svoje informácie z prostredia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a priznal, že išlo o únik informácií.

"Dnešný deň je začiatok víťazstva ľudí, ktorí chodili na protesty pred Bonaparte. Som pripravený premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) osobne pomôcť so sťahovaním. Pán premiér, je čas, sťahujete sa," povedal na margo Ficovho vyhlásenia z konca februára, že ak bude Ladislav B. obvinený, z bytového komplexu Bonaparte sa odsťahuje.

"V tomto prípade bude pre mňa neudržateľné, ak by došlo k vzneseniu nejakých obvinení. Pokiaľ je to v polohe nejakých diskusií, len čo bude vznesené obvinenie, tak pochopím, že tam jednoducho nemôžem zostať," povedal vtedy Fico v Sobotných dialógoch RTVS.

Matovič priznal, že priestor pred Bonaparte si opäť zarezervoval, a to už v čase, keď sa dozvedel o spracovanom obvineniu voči Ladislavovi B. Ak sa teda premiér neodsťahuje, Matovič mu bude chodiť každý večer pod balkón pripomínať jeho prísľub. "Už dávno tam nemal bývať. To, čo robí, demoralizuje každého platcu daní. Premiér v podstate legalizuje daňový podvod," myslí si.

Samotné sťahovanie však podľa Matoviča nestačí. Vypočítal, že Fico mal údajne lacnejšie nájomné, ako je trhová cena, a za 53 mesiacov jeho pobytu v Bonaparte sa rozdiel vyšplhal na viac ako 235-tisíc eur. Líder Obyčajných predsedu vlády vyzýva, aby tieto peniaze vrátil do štátneho rozpočtu.

Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) zdôraznila, že Ladislava Bašternáka polícia obvinila na základe tých istých zistení, pri ktorých kontrola daňového úradu v minulosti nič nezistila. "Obvinila ho na základe zistení, ktoré minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vehementne obhajoval, lebo vraj išlo o dobu kešu," podotkla.

Podľa Remišovej je vznesenie obvinenia dôkazom, že tlak opozície, občanov a informácií v médiách má veľký význam. "Ďakujem preto tisícom občanov, ktorí vytrvalo chodili na protesty pred Bonaparte," dodala.

Liberáli žiadajú Kaliňákovo odstúpenie

Strana SaS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby splnil sľub a odsťahoval sa z bytu v komplexe Bonaparte, ktorý si má prenajímať od podnikateľa Bašternáka. Zároveň vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby odstúpil z funkcie.

"Je to človek, ktorý získal od daňového podvodníka Ladislava Bašternáka podiel vo firme v účtovnej hodnote minimálne 400-tisíc za 8 000 eur. Preto ministra vnútra vyzývame na okamžité odstúpenie. Je to človek, ktorý tam nemá čo hľadať," vyhlásil Jozef Rajtár (SaS).

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik Foto: TASR
 

Liberáli tiež žiadajú odchod Dušana Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora. Dôvodom je jeho doterajšia nečinnosť aj v politicky citlivých kauzách. SaS veľmi neverí, že kým bude Kováčik na tomto poste, dôjde k obžalobe Ladislava B.

"Budeme iniciovať brannobezpečnostný výbor. Dnes sa stretnem s predsedom výboru Antonom Hrnkom (SNS), či nám tento bod zaradia ako špeciálny bod na riadnom výbore, alebo či budú požadovať mimoriadny výbor. V tom prípade oslovím kolegov," povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Liberáli sa chcú pýtať aj to, aká je istota, že konanie voči Ladislavovi B. nebude ovplyvňované. "Že nebude do neho z najvyšších miest zasahované," poznamenal Galko. Liberálov zaujíma aj to, prečo nie je Ladislav B. stíhaný väzobne.

"Dôvody na útekovú alebo kolúznu, alebo preventívnu väzbu sú relevantné," uviedol Galko. Podľa neho je možné, že by Ladislav B. mohol z krajiny odísť, keďže na to má dosť peňazí, tiež je hrozba, že by mohol ovplyvňovať svedkov a rovnako by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Galko zároveň poukázal na väzby na politické elity.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce