29. 03. 2017 20:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

V Petržalke odhalili pamätnú tabuľu maďarským Židom z pracovného tábora Engerau

Spomienkové miesto je na jedinej zachovanej budove, ktorá si zverstvá pamätá.

Pamätná tabuľa maďarským Židom z pracovného tábora Engerau.
Pamätná tabuľa maďarským Židom z pracovného tábora Engerau. Foto: TASR

Koncentračné a pracovné tábory dodnes pripomínajú hrôzy druhej svetovej vojny. Málokto však vie, že takýto pracovný tábor bol priamo v bratislavskej Petržalke a že tam zomreli stovky ľudí.

Ministri spravodlivosti z Maďarska, Rakúska a Slovenska v stredu (29. 3.) odhalili pamätnú tabuľu na jedinej zachovanej budove, ktorá si tieto zverstvá pamätá.

 

Tabuľu umiestnili na stenu reštaurácie Leberfinger, v tejto budove bývalých konských stajní bol od decembra 1944 do marca 1945 jeden zo šiestich podtáborov pracovného tábora určeného pre občanov Maďarska židovského pôvodu. Celkovo bolo v tábore v neľudských podmienkach väznených viac ako 1700 väzňov.

Pamätná tabuľa venovaná maďarským Židom, ktorí sa stali obeťami nacistického režimu v pracovnom tábore v Petržalke.
Pamätná tabuľa venovaná maďarským Židom, ktorí sa stali obeťami nacistického režimu v pracovnom tábore v Petržalke. Foto: TASR
 

Na tomto mieste sa premenil nevinne vyzerajúci hostinec na tábor smrti, kde boli mučení a zavraždení nevinní ľudia, uviedla počas slávnosti konzulka veľvyslanectva Izraela Avital Gershon. Maďarský minister László Tróscányi ozrejmil, že aj keď sa miesto hrôzostrašných udalostí nachádza na území dnešného Slovenska, v čase jeho existencie malo byť úlohou maďarských orgánov udržiavať a chrániť verejný poriadok a zabrániť vraždeniam.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce