31. 03. 2017 06:00 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Namiesto desiatok tisíc eur iba omrvinky. Zbierka na sochu v Banskej Bystrici je žalostná

Socha Belu IV. by mala stáť približne 70-tisíc eur. Doposiaľ vyzbierali iba 120 eur.

Zbierka na sochu Bela IV. v Banskej Bystrici je zatiaľ žalostná.
Zbierka na sochu Bela IV. v Banskej Bystrici je zatiaľ žalostná. Foto: TV Markíza

Namiesto desiatok tisíc eur iba omrvinky. Zbierka na sochu Bela IV. v Banskej Bystrici je zatiaľ žalostná. Uhorský panovník je pritom významnou postavou v histórii mesta.

Z osady na brehu Hrona až po mesto s dôležitými privilégiami. Banská Bystrica za to vďačí Belovi IV. Teraz mu to chceli vrátiť a pripomenúť si ho umeleckým dielom. Na sochu uhorského panovníka sa majú Banskobystričania vyzbierať. Od konca minulého roka pribudlo v 80-tisícovom meste 120 eur. Zbierka teda zatiaľ vyzerá žalostne.

Ľudia môžu prispieť do pokladničky v klientskom centre na radnici alebo na účet mesta. O malé dielo rozhodne nejde. „Z pôvodne plánovanej busty je dnes na stole návrh, že má ísť o sochu v nadživotnej veľkosti, navyše na dvojmetrovom podstavci, čiže celý ten objekt má mať viac ako štyri metre, čo už je megalomanské," opisuje poslanec a predseda kultúrnej komisie Vladimír Pirošík.

Socha Belu IV. by mala stáť približne 70-tisíc eur. Doposiaľ vyzbieraných 120 by teda museli navýšiť ešte 583-krát. Mesto v súčasnosti rozširuje umiestnenie pokladničiek do kultúrno-spoločenských centier, kde je zvýšený pohyb ľudí.

Mesto dalo prísľub, že ak nejaké peniaze budú chýbať, doplatia ich z vlastnej kasy. „Obávame sa, že Banskobystričania sa budú musieť skladať veľkou sumou," dodáva Pirošík. Mesto však stále verí, že zbierka zaujme a zapoja sa do nej aj banskobystrické inštitúcie a spoločnosti, ktoré oslovili.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Ľuba Fronka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce