05. 04. 2017 09:06 , článok bol aktualizovaný 05. 04. 2017 17:17 | BRATISLAVA/zg, TASR

Mečiarove amnestie sú minulosťou, parlament ich zrušil

Teraz je na rade ústavný súd.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Parlament schválil 129 hlasmi uznesenie, ktorým sa zrušia Mečiarove amnestie. Proti hlasovala Nátalia Grausová (ĽSNS) a hlasovania sa zdržal nezaradený poslanec Peter Marček.

Tento deň je podľa premiéra Roberta Fica mimoriadne dôležitý z pohľadu formovania politickej kultúry. „Ďakujem koaličným partnerom za prístup pri riešení, ktoré umožňuje vysporiadať sa s neblahým dedičstvom Vladimíra Mečiara a milostí od prezidenta Michala Kováča. Nikdy som sa netajil tým, že amnestie považujem za morálne bahno. Dozrel čas, aby sme túto stigmu odstránili," vyhlásil Robert Fico na spoločnom brífingu s predsedami koaličných strán Andrejom Dankom (SNS) a Bélom Bugárom (Most-Híd).

Ministerský predseda ocenil konštruktívny postoj opozície, ktorá podľa neho opustila ideologickú rovinu a odborne a vecne pristúpila k problému a rozhodla sa podporiť koaličný návrh. „Toto riešenie je jediné možné. Aj keď som presvedčený, že sa stále pohybujeme na hrane ústavnosti," dodal.

Návrh musí podporiť minimálne 90 poslancov. Následne o platnosti zrušenia rozhodne ústavný súd. V prípade, že do 60 dní nevydá stanovisko, amnestie udelené expremiérom Vladimírom Mečiarom a milosť exprezidenta Michala Kováča sa zrušia.

Bugár je presvedčený, že ústavný súd potvrdí zrušení týchto amnestií a Kováčovej milosti synovi Michalovi.

Dostál nechce zrušiť Kováčovu milosť

Poslanec SaS Ondrej Dostál navrhuje, aby sa nezrušila milosť exprezidenta Michala Kováča synovi z 12. decembra 1997. Návrh predniesol dnes v parlamente. So zrušením milosti počíta uznesenie, ktorým má Národná rada SR zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998.

"Navrhujem, aby sme dnes zrušili Mečiarove amnestie a nerušili milosť pána prezidenta Kováča," povedal Dostál. Zároveň avizoval, že aj keby neprešiel jeho pozmeňujúci návrh, podporí navrhnuté uznesenie. "Pretože zrušenie Mečiarových amnestií je dôležitejšie ako nezrušenie milosti pána prezidenta Kováča," vysvetlil Dostál.

Tvrdenie, že udelenie milosti prezidentom Michalom Kováčom dlhodobo znepokojuje slovenskú spoločnosť, je podľa Dostála nepravdivé. "A nezodpovedá realite," vyhlásil. Pripomenul, že o zrušenie Mečiarových amnestií sa dlhodobo a opakovane usilovali politici z demokratickej časti politického spektra. To podľa jeho slov neplatí pre Kováčovu milosť.

V prípade spomínanej milosti nejde podľa Dostála o také závažné narušenie princípu demokratického a právneho štátu, ktoré by odôvodňovalo zrušenie uznesením. Dostál zároveň pochybuje o tom, že zrušenie Mečiarových amnestií nezastaví Ústavný súd SR. "Ale rád sa budem mýliť," poznamenal.

Svoj návrh ohľadom milostí exprezidenta Kováča má aj Jana Cigániková z SaS. Žiada, aby nebola zrušená len milosť voči Michalovi Kováčovi mladšiemu, ale všetky milosti, ktoré udelil bývalý prezident Kováč obvineným v kauze Technopol. Omilostený bol napr. aj podnikateľ Marián Kočner. "Ak má spravodlivosť platiť, nech platí pre každého rovnako," povedala v pléne Cigániková.

Peter Kresák z Mosta-Híd Cigánikovú upozornil, že takýto návrh nemôže dať. "Asi vám uniklo, že sme schválili text, ktorý zmocňuje Národnú radu, aby sa k niečomu vyjadrila uznesením. A to zmocnenie sa týka dvoch amnestií a jednej milosti. Nemôžete dávať návrh, ktorý by išiel nad rámec ústavného zmocnenia. Tým by ste celé uznesenie postavili do protiústavného svetla. Toto chcete? Hádam nie," poznamenal Kresák.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce