05. 04. 2017 12:27 , článok bol aktualizovaný 05. 04. 2017 16:04 | BRATISLAVA/TASR

Madarič nemá chuť verejne polemizovať s premiérom kritizujúcim vedenie RTVS

Grendel opäť reagoval na Fica, že RTVS patrí ľuďom.

Minister kultúry Marek Maďarič.
Minister kultúry Marek Maďarič. Foto: TASR

Minister kultúry Marek Maďarič nemá chuť verejne polemizovať s premiérom Robertom Ficom (obaja Smer-SD) o úrovni práce vedenia Rozhlasu a televízie Slovenska.

Minister reagoval na kritiku RTVS pod vedením Václava Miku, ktorú Fico vyslovil v utorok (4. 4.) na HNClube organizovanom Hospodárskymi novinami. Podľa premiéra hrajú verejnoprávne médiá hru o sledovanosť, na základe čoho vedenie RTVS zlyhalo. "Myslím si, že musí dôjsť k výmene vedenia RTVS," uviedol Fico.

„Nemám chuť polemizovať s pánom premiérom cez médiá,“ reagoval Maďarič po rokovaní vlády na tieto slová, ktoré prichádzajú pred koncom funkčného obdobia Miku a voľbou nového šéfa RTVS v parlamente. Šéf rezortu uviedol, že nevie, či sa Mika prihlási do výberu.

Maďarič si osobne vie na poste šéfa RTVS v nasledujúcich rokoch predstaviť „odborníka“.

Na otázku, či ostré výroky Fica z poslednej doby na adresu RTVS môžu ovplyvniť výsledok voľby v parlamente Maďarič uviedol, že to záleží na poslancoch, či sa nechajú ovplyvniť.

Premiér podľa ministra môže poslancom niečo odporúčať. „Myslím, že nejaké rozhovory na úrovni poslaneckého klubu na túto tému sú ďaleko účinnejšie ako nejaké vyjadrenia cez médiá,“ doplnil.

„Môj osobný pocit je, že je tam množstvo kvalitných programov, ale pokiaľ ide o spravodajstvo, ja ho takisto vnímam ako nevyvážené,“ uviedol na adresu RTVS šéf diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). „Nie je objektívne a férové a párkrát som to pocítil aj na vlastnej koži,“ vysvetlil.

Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA).
Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA). Foto: TASR
 

Verejnoprávna RTVS nemá patriť koalícii ani opozícii, ale občanom. S fungovaním RTVS majú byť spokojní najmä občania. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec OĽaNO-NOVA Gábor Grendel na margo kritických slov, ktoré na adresu RTVS už viackrát adresoval premiér Robert Fico.

"Jediným meradlom spokojnosti občanov s RTVS je sledovanosť. A ako vieme, tá stúpa. Napriek tomu platí, že výmena riaditeľa je legitímna téma. Podľa zákona ho volí národná rada, ale ak chce niekto kritizovať vedenie RTVS, mal by to robiť na základe faktov a konkrétnych problémov, ktoré by sa dali rádiotelevízií vyčítať," myslí si Grendel.

Podľa jeho slov hodnotiť fungovanie verejnoprávneho média len na základe pocitov nie je konštruktívna kritika. "Takéto praktiky skôr pripomínajú návrat do 90. rokov," povedal poslanec.

Podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) je presvedčený, že premiér Fico má ambíciu hádať sa so svojím vlastným obrazom, ktorý o ňom vytvárajú médiá. "Ale musí si uvedomiť, že ten obraz si vytvára on sám tým, že býva u daňového podvodníka a nechce odvolať skorumpovaného ministra," vyhlásil.

Viskupič Fica vyzval, aby dal predseda vlády od RTVS ruky preč v čase, kým sa bude vyberať nový kandidát a bola tak zabezpečená objektivita celého procesu. Samotná voľba sa uskutoční v júni. "Ak vám prekáža obraz, ktorý sprostredkúvajú médiá, zamyslite sa nad sebou. Odíďte z toho bytu a urobte si poriadok s ministrami," odkázal na záver Viskupič.

Aj SaS protestuje proti snahe premiéra privlastniť si RTVS

Opozičná strana SaS protestuje proti snahe predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) privlastniť si verejnoprávny RTVS. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda strany Ľubomír Galko v reakcii na ďalšie kritické výroky, ktoré premiér RTVS adresoval.

"Robert Fico bezprecedentným spôsobom zaútočil na RTVS, ktorá má byť nezávislá. Každý diktátor by chcel mať svoju vlastnú televíziu a on ním nepochybne je," povedal. Podľa Galka si mnohí pamätajú časy, kedy Slovenská televízia bola len hlasnou trúbou vlády Vladimíra Mečiara. "Premiér tvrdí, že RTVS je opozične ladená, čo je totálny nezmysel. Dôkazom je, že aj SaS podala niekoľko sťažností na RTVS, ale podali sme ich tam, kde sa to má robiť, teda na Radu RTVS. Nech Fico urobí to isté, ale nech nezneužíva moc na ovládnutie tohto média," apeloval Galko.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová poukázala na fakt, že minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) vypúšťa do sveta úplne iné posolstvá ako premiér. "Maďarič vníma vývoj v RTVS ako pozitívny a tvrdí, že generálny riaditeľ Václav Mika by mal zase kandidovať. Takéto protichodné stanoviská sú nebezpečné," doplnila Jana Kiššová (SaS), podľa ktorej takúto prestrelku medzi dvoma členmi vlády môže verejnosť vnímať ako prejav nedôvery voči ministrovi Maďaričovi, resp. odkaz Mikovi, že ak predsedovi vlády nepôjde po ruke, nechá ho odvolať.

Fico na utorkovej (4.4.) diskusii Hospodárskych novín vyhlásil, že verejnoprávne médiá hrajú hru o sledovanosť, na základe čoho vedenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie zlyhalo. "Slovenská televízia nie je verejnoprávna. Vedenie RTVS nezvládlo úlohu zaistiť verejnoprávnosť. Považujem spravodajstvo RTVS za opozične ladené. Musí dôjsť k výmene na čele RTVS."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce