06. 04. 2017 11:11 | BRATISLAVA/zg, TASR

Dvaja kotlebovci zaplatia za výroky o islame mastnú pokutu

Rozhodlo o tom dnes plénum národnej rady.

Poslanci strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko Stanislav Mizík a Milan Mazurek.
Poslanci strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko Stanislav Mizík a Milan Mazurek. Foto: TASR

Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Mazurek a Stanislav Mizík musia zaplatiť pokutu 1 000 eur za hanlivé výroky, ktoré predniesli v pléne. Rozhodli o tom dnes poslanci 99 resp. 101 hlasmi.

Obaja opoziční zákonodarcovia v pléne okrem iného vyhlásili, že islam je "krutým, odporným a neľudským politickým systémom" a "satansko-pedofilným dielom diabla". Mandátový výbor im najskôr odporučil ospravedlniť sa v rokovacej sále. Priestor dostali, v pléne vystúpili, ale neospravedlnili sa.

"Mali možnosť sa ospravedlniť, ktorú na základe rozhodnutia výboru výbor neakceptoval a ich vystúpenia považoval za opätovné zneužitie mandátu poslanca Národnej rady," uviedol predseda výboru Richard Raši (Smer-SD). Pokuta by sa mala poslancom stiahnuť priamo z platu.

Podľa Rašiho jediným riešením toho, aby sa takéto výroky v pléne neopakovali, je obmedzenie výrokovej imunity na pôde parlamentu na výroky, ktoré sú xenofóbne alebo rasistické. Tým pádom by boli takéto výroky trestným činom. Vo veci úpravy zákona už bola podľa Rašiho oslovená ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Pozrite si reportáž z februára, kedy sa mali obaja ospravedlniť, ale neurobili tak.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce