10. 04. 2017 19:15 | ILAVA/TV Markíza

Smutný pohľad na ustajnený dobytok, kravy v Ilave sa doslova boria bahnom

Veterinár, ktorému sme ukázali zábery na dobytok v blate, hovorí o otrasných podmienkach.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Otrasný pohľad sa naskytol turistom, ktorí prechádzali ilavskou mestskou časťou Iliavka. Kravy, ktoré chová tamojší chovateľ, mali v ohrade toľko blata, že sa ním dokázali len horko-ťažko prebrodiť. V čase našej návštevy chýbala aj slama, a tak si zvieratá nemali ani kde ľahnúť.

Prebrodiť sa ohradou dalo zvieratám poriadne zabrať. Nohy sa im pri každom kroku zabárali do hlbokého blata, a keď sa im konečne podarilo dostať sa k ležovisku, príliš veľkú chuť ľahnúť si zrejme nemali.

„Tie podmienky nie sú teraz ideálne," priznáva majiteľ.

Majiteľ so švagrom farmárčia tri roky. Od jari do neskorej jesene vraj majú zvieratá vo výbehu, na zimu ich sťahujú do tejto ohrady. Kým mrzlo a bol sneh, bolo vraj všetko v poriadku. Problém nastal, hneď ako mrazy povolili a začalo pršať. Najviac im pribudlo niekoľko kusov dobytka.

 

Veterinár, ktorému sme ukázali zábery na dobytok v blate, hovorí o otrasných podmienkach.

„Absolútne nevhodné ustajnenie, pokiaľ tie zvieratá sú celý deň v tom bahne alebo v tom prístrešku, tak to je bez debaty," myslí si veterinár.

Bahno totiž vysušuje a zvieratám, ktoré takto žijú dlhšie, hrozia problémy. Podľa chovateľa sa s blatom boria približne mesiac, no problémov sa neobáva. Zvieratá sú vraj pod veterinárnym dohľadom a v dobrom stave.

Tri dni od našej poslednej návštevy už mali kravy ustlané a podľa majiteľa im takto ustieľajú každý deň. No a práve dnes by mali ísť dokonca do lepšieho.


VIAC Z Domáce