11. 04. 2017 17:12 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

V kauze údajného úplatného dekana je všetko inak

Rozhodnutie súdu mnohých prekvapilo. Ale jeden trest predsa len padol.

Bývalý dekan košickej lekárskej fakulty Leonard Siegfried.
Bývalý dekan košickej lekárskej fakulty Leonard Siegfried. Foto: TV Markíza

Na medicínu sa dostala, až keď dala úplatok. Podľa prokuratúry mal študentke pomôcť bývalý dekan lekárskej fakulty v Košiciach Leonard Siegfried. Za to si mal vypýtať 12-tisíc eur. Rozhodnutie súdu mnohých prekvapilo.

Úplatok v dvoch častiach mu mal sprostredkovať Talian, ktorý prevádzkuje agentúru pre zahraničných študentov. Ani on sa netají, že peniaze síce prijal, ale nebol to úplatok, hovoril o poplatkoch za štúdium.

Bývalý dekan od začiatku hovoril, že je nevinný. Peniaze síce prijal, ale chcel ich vrátiť, čo matka študentky odmietla. "Mali ste možnosť počuť, že v priebehu prípravného konania sa vyskytli veľké nedostatky, možno keby boli urobene úkony, ktoré sudca spomínal, možno by sme sa tu dnes nestretli. Alebo teda nie so mnou, povedal nám na kameru Siegfried.

Sudca špecializovaného trestného súdu exdekana v utorok (11. 4.) oslobodil. Nebolo dostatočne preukázané, že skutok spáchal. Myslí si, že rozhodnutie je spravodlivé, pretože sa nedopustil žiadneho trestného činu.

Talian, ktorý mal byť sprostredkovateľom úplatku, si trest vypočuť neprišiel. Sudca ho odsúdil na jeden a pol roka s podmienkou. Zaplatiť musí aj 2 000 eur. Jeho advokát Vladimír Bajtoš opäť zopakoval klientove slová, že sa „cíti sa nevinný."

Oslobodenie ale ani odsudzujúci výrok súdu stále nie sú právoplatné. Prokurátor sa na mieste proti obom výrokom odvolal.

Preukázať vedomé branie úplatkov nie je ľahké. Trestne stíhaní sú aj tí, ktorí úplatky dávajú.

V tomto prípade sa matka, ktorá úplatok dala, priznala a dostala peňažný trest tisíc eur. Výška trestu ale nezávisí od hodnoty úplatku - je jedno či dáte klobásu alebo veľa peňazí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce