12. 04. 2017 10:11 , článok bol aktualizovaný 12. 04. 2017 16:25 | BRATISLAVA/TASR

Matovič žiada, aby ho obvinili, chce mať možnosť brániť sa na súde

Trestné stíhanie vo veci jeho účtovníctva zastavili Podľa vyšetrovateľa je skutok premlčaný.

Igor Matovič
Igor Matovič Foto: TASR
Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) mal pred vyšetrovacími orgánmi zatajiť účtovníctvo spoločnosti regionPress za roky 2002 až 2004. Vyplýva to z uznesenia o zastavení trestného stíhania vedeného pre prečin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s firmou regionPress. Trestné stíhanie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry uzavrel, pretože skutok je premlčaný. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Plus jeden deň.

Opozičný poslanec nechce byť chránený žiadnym premlčaním a žiada, aby mu bolo vznesené obvinenie. Chce tým dostať možnosť brániť sa na súde. "Len súd dokazuje, kto spáchal trestný čin a kto nespáchal. Vzneste mi obvinenie, ja sa chcem brániť niekde na súde,“ povedal na tlačovej konferencii.s tým, že zastavením trestného stíhania mu to bolo znemožnené.

Matovič poukázal na to, že počas svojho podnikania zaplatil na daniach sumu približne 500 miliónov slovenských korún, čo je zhruba 16,5 milióna eur. „70.000 eur je položka, o ktorej uznesenie hovorí,“ upozornil s tým, že ide o zjavný nepomer. Podľa neho len hlupák môže uveriť skorumpovaným ľuďom, ktorí vedú Slovensko, že daňový podvodník je Matovič.

 

 Podľa slov opozičného poslanca je polícia na Slovensku vazalom skorumpovaného ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Tvrdí, že korunný svedok krivo svedčil a bol dvakrát právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. „Toto vyšetrovanie viedol minister Kaliňák,“ povedal. Políciu aj prokuratúru má podľa neho v rukách politická strana Smer-SD.

Podľa denníka má uznesenie k prípadu 31 strán a má zachytávať výpovede svedkov a dokazovanie, z ktorého vyplýva, že Matovič sa dopustil trestného činu. Vyšetrovanie malo byť ukončené vo februári 2017, uznesenie odobril aj prokurátor. Denníku Plus jeden deň ho polícia sprístupnila na základe žiadosti podľa infozákona.

Ako ďalej uvádza denník, Matovič podľa vyšetrovateľa predal regionPress v roku 2008 Pavlovi Vandákovi s úmyslom manipulovať s účtovníctvom firmy. V tom čase vykonávali vo firme kontrolu daniari, ktorí zistili nezrovnalosti v účtovníctve. Malo ísť napríklad o kúpu tlačiarenského stroja Man Roland, ktorý Matovič ako štatutár nezaradil do nadobudnutého majetku s odôvodnením, že stroj zakúpil, aby ho neskôr predal. Tým sa podľa uznesenia vyhol zaplateniu dane vo výške viac ako 71.000 eur.

Daniari mali podľa Plus jeden deň Matoviča vyzvať, aby doložil zmluvu dokazujúcu, že stroj je určený na predaj alebo predaný. Ten v novembri 2007 predložil zmluvu "medzi Igorom Matovičom živnostníkom a Igorom Matovičom, s. r. o., kúpna zmluva tlačiarenský stroj". Podľa denníka, pri kontrole o mesiac nato našli kontrolóri predmetný stroj v prevádzke. Zamestnanci uviedli, že sa na stroji tlačilo už dva roky.

K účtovníctvu za roky 2002 až 2004 sa podľa denníka polícia nedostala. O jeho rekonštrukciu sa mal neúspešne pokúsiť aj Ústav súdneho inžinierstva v Žiline. Matovič podľa denníka tvrdí, že účtovníctvo nezničil.

SMER-SD: Ak polícia potvrdí, že Matovič manipuloval účtovníctvo, parlament by mal konať

"Poslanecký klub strany Smer-SD je znepokojený aktuálnou informáciou, ktorú priniesli médiá v súvislosti s lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom," reagoval v stanovisku predseda poslaneckého klubu Smer-SD Martin Glváč. Ďalšie kroky klub podľa jeho slov oznámi na budúci týždeň.

Ak polícia oficiálne potvrdí, že poslanec Igor Matovič spáchal manipuláciou s účtovníctvom svojej firmy trestný čin, mala by sa tým vážne zaoberať NR SR, píše sa v stanovisku poslaneckého klubu Smer-SD.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce