19. 04. 2017 11:11 , článok bol aktualizovaný 19. 04. 2017 13:43 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Reakcie politikov na pochod proti korupcii

Smerácky poslanec Miroslav Číž svojou reakciou možno zaskočil aj straníckych kolegov.

Tisíce ľudí na protikorupčnom pochode v Bratislave
Tisíce ľudí na protikorupčnom pochode v Bratislave Foto: TASR
Veľký protikorupčný pochod
Veľký protikorupčný pochod
Veľký protikorupčný pochod

Veľký protikorupčný protest, ktorý bol v Bratislave, považuje poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) za legitímny, neverí však v jeho občiansku nezávislosť.

Podľa jeho názoru sa aj za touto občianskou aktivitou skrývajú opoziční politici Igor Matovič a Richard Sulík i ďalší. „Ich tvrdenie, že sa od iniciatívy dištancujú, považujem za neúprimné. V podstate ich reakcie sú opačné," uviedol pre portál tvnoviny.sk Jarjabek.

Kiska: Korupcia nie je o dobrých zákonoch, ale o ľuďoch

Ak verejnosť niečo trápi, nemala by mlčať, inak sa veci nepohnú dopredu. Povedal prezident Andrej Kiska na margo pochodu mladých ľudí proti korupcii v Bratislave. Váži si aktívnych ľudí a vyzýva ich, aby sa nemenili. "Svoje názory k problémom však treba vyjadrovať slušnou formou," uviedol. Korupcia nie je podľa neho o dobrých zákonoch, ale v prvom rade o ľuďoch.

 

Poslanec Miroslav Číž pre sme.sk  k pochodu povedal, že je to nová situácia a pravdepodobne o tých požiadavkách bude treba hovoriť dlhšie. "Nové je to, že sa stali cieľom pochodu, ktorý organizujú stredoškoláci a má byť apolitický. Budeme sa tým musieť zaoberať, hluchí voči takémuto typu protestu nemôžeme byť," vyhlásil sociálny demokrat.

Protikorupčný pochod zorganizovali dvaja 18-roční stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. Ako tvrdia, sú unavení z toho, že peniaze sa strácajú v korupčných aférach a politici hlas ľudí vôbec nepočúvajú. Dôsledky korupcie musia podľa nich znášať obyčajní ľudia.

Organizátori pochodu, na ktorom zúčastnilo zhruba 5000 ľudí, odovzdali na úrade vlády memorandum, v ktorom žiadajú dôkladné vyšetrenie káuz "Bašternák" a "Gorila", odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara a odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Taktiež požadujú pokračovanie vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach ohľadom všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.

"V rámci tých požiadaviek pracujú orgány činné v trestnom konaní. Musíme si povedať, či im dôverujeme alebo nie. Môžeme mať samozrejme výhrady voči tomu, že pracujú pomaly, ale ide o to, či spochybňujeme samotný princíp štátu a v ňom orgány, ktoré pracujú. Mne tak isto prekáža, že niektoré veci trvajú dlho. Vzhľadom na informácie, ktoré mám alebo verím alebo neverím," vysvetlil Jarjabek. Myslí si, že týmto témam by mali média zorganizovať diskusiu.

 

K pochodu sa vyjadril aj Robert Fico tvrdiac, že ako predseda vlády vždy rešpektoval právo občanov na vyjadrenie vlastného názoru a vníma ho ako jeden zo základných pilierov demokracie.

Za dobré považuje to, že ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení pomôcť jej konkrétnymi skutkami. „Osobitne oceňujem každú iniciatívu, ktorá reflektuje autentické postoje časti verejnosti a ktorá uprednostňuje občianske požiadavky pred politickými," napísal.

V reakcii zároveň ubezpečil všetkých občanov, že vláda SR vníma korupciu v spoločnosti ako vážny dlhodobý problém a robí konkrétne kroky pre jej potláčanie a odstránenie. Aj preto aktívne pristupujeme k vytváraniu novej, účinnejšej legislatívy, spolupracujeme s renomovanými medzinárodnými organizáciami, ako OECD či domácimi mimovládnymi organizáciami.

Premiér Robert Fico.
Premiér Robert Fico. Foto: TASR
 

Spomenul, že už v predchádzajúcich rokoch sa obmedzili platby v hotovosti, zaviedlo sa elektronické trhovisko a prijal sa unikátny protischránkový zákon. Podľa premiéra v najbližšom čase predstaví výrazné zlepšenie zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti a ďalšie protikorupčné zákony.

„Som presvedčený, že len spoluprácou občanov a rešpektovaných štátnych orgánov, inštitúcií a autorít môžeme dosiahnuť v boji proti korupcii želaný výsledok. Preto opäť vyzývam občanov, aby sa nebáli nahlasovať pokusy o úplatky či iné korupčné správanie sa pri svojom kontakte s orgánmi štátu, samosprávy či pri využívaní verejných služieb. Štát je voči páchateľom korupcie pripravený zasiahnuť," dodal na záver.

Súčasná vláda by mala aj naďalej podporovať, aby ľudia mohli slobodne prejavovať svoje názory, počúvať ich a rátať s tým, že sa môžu zúročiť vo voľbách, myslí si minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD)

„Som rád, že žijem v štáte, kde sa ľudia môžu slobodne zhromažďovať, protestovať, kde je sloboda vyjadrovania názorov, aj názorov veľmi kritických k moci, ktoré navrhujú, aby niektorí politici z funkcií odišli,“ reagoval Maďarič. „Takisto som rád, že sa v tejto spoločnosti uplatňuje aj ďalšie demokratické právo, keď o tom, či politici prichádzajú alebo odchádzajú, rozhoduje všeobecné, slobodné, tajné, volebné právo a tieto práva, samozrejme, súvisia,“ doplnil.

Minister kultúry Marek Maďarič.
Minister kultúry Marek Maďarič. Foto: TASR
 

Na margo požiadaviek konštatoval, že treba brať do úvahy nielen hlas protestujúcich, ale aj hlas ľudí vo voľbách. „Kladiete túto otázku z hľadiska toho, že to žiada niekoľko tisíc ľudí. Desať tisíc, dvadsať tisíc ľudí. A čo s tými 350-tisíc, ktorí mu dali preferenčný hlas? On sa rozhodne, môže sa rozhodnúť,“ uviedol podpredseda vládneho Smeru-SD.

Žiga nevidí dôvod na odvolanie Kaliňáka

Podobne to vníma aj minister hospodárstva a ďalší podpredseda Smeru-SD Peter Žiga. Podľa neho v tejto chvíli nie je dôvod na odchod Kaliňáka, Gašpara a Kováčika. „Viete, je to prejav nejakého názoru, nejakej skupiny ľudí a ja to vnímam, že za nami je tiež nejaká skupina ľudí, ktorá má iný názor,“ vysvetlil.

„Považujem to za absolútne legitímny prejav mladých ľudí, vyjadriť takto názor. Myslím si, že to odráža nejakú mieru všeobecnej frustrácie mladých ľudí z hľadiska ich budúcnosti,“ reagoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). „Poznám pána ministra Kaliňáka osobne, vnímam ho ako človeka, s ktorým vždy na všetkom, čo sme robili, mal vecný záujem robiť. To znamená, môj pohľad na neho je iný ako pohľad väčšiny verejnosti. A bolo by nekorektné, ak by som to menil,“ povedal.

Akciu mladých ľudí uvítal aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). „V európskych demokraciách je štandardné, že ľudia vyjadrujú svoj názor, takže istým spôsobom sa dá povedať, že sa europeizujeme, tak z tohto hľadiska to vítam,“ ozrejmil.

„Korupcia je vážny problém, ktorému sa treba venovať, ale nie kampaňovite, ale systematicky. To znamená, že prácou príslušných štátnych inštitúcií,“ uzavrel.

Stanovisko Most-Híd

Z pohľadu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) šlo po dlhom čase o veľkú demonštráciu. „To, že na Slovensku sú ľudia nespokojní a že existuje vysoká miera nedôvery v štátne inštitúcie, to vieme. Včera to bolo demonštrované aj na námestí. Áno veľkolepo, ja musím povedať, že veľkolepo,“ komentovala pochod.

Podľa ministerky sa téma pochodu rozoberala na dnešnom zasadnutí vlády „kuloárne“. K požiadavke na odstúpenie ministra vnútra uviedla, že stále platí jej v minulosti vyslovený názor na jeho pôsobenie. „Ja som sa k tejto otázke už vyjadrila, môj názor poznáte, môj názor sa nemení a hlavne si myslím, že to nie je primárne otázka na mňa,“ doložila.

 

K protestu poskytla pre tvnoviny.sk stanovisko aj hovorkyňa Most-Híd Klára Debrár. Podľa jej slove koaličná strana vníma pozitívne záujem mladých ľudí - budúcich a súčasných voličov - o aktuálny stav spoločnosti, vrátane korupcie.

„Záruku rozuzlenia problémov prezentovaných na pochode vidíme predovšetkým v systémových opatreniach, ktoré sme počas ostatného roka ponúkli aj prostredníctvom protischránkového zákona, ktorý sa vzťahuje na všetky verejné zdroje. Za rovnako dôležité považujeme zavedenie protikorupčnej doložky pri návrhoch zákonov, nastavenie nových pravidiel výberu a vymenovania policajného prezidenta, ako aj nezávislosť policajnej inšpekcie," napísala.

SNS

Oslovili sme aj poslanca SNS Štefana Zelníka, ten nás odkázal na tlačový odbor strany. Na odpoveď čakáme.

Jeho stranícky kolega Anton Hrnko pre sme.sk povedal, že deti by nikto nemal zaťahovať do veľkej politiky, pretože vždy na to len doplatili. "Môj bývalý zväzák a súdruh Maroš Kramár nebude rozprávať o tom, čo sa má alebo nemá na Slovensku robiť," zdôraznil.


 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce