23. 04. 2017 16:29 | TUNIS/TASR

MZVaEZ varuje Slovákov: Do týchto oblastí v Tunisku necestujte!

Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje Slovákov na naďalej platný výnimočný stav v Tunisku.

Letná dovolenka
Letná dovolenka Foto: Shutterstock.com

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR upozorňuje Slovákov na naďalej platný výnimočný stav v Tunisku. "Jeho cieľom je vytvoriť kompetentným bezpečnostným zložkám podmienky pre efektívny boj proti terorizmu." Rezort diplomacie o tom informuje na svojej internetovej stránke.

"V súčasnosti neregistrujeme negatívny dopad na slobodu pohybu, alebo iné reštrikcie pre turistov. Napriek evidentným úspechom tuniských úradov v boji proti terorizmu, ministerstvo upozorňuje slovenských občanov na aktuálne bezpečnostné riziká, súvisiace s potenciálnymi teroristickými útokmi, vrátane letovísk a na miestach zvýšeného výskytu turistov (napr. pamiatky, turistické atrakcie)," varuje rezort.

Ministerstvo preto odporúča Slovákom, aby počas pobytu v Tunisku zachovávali zvýšenú obozretnosť, prostredníctvom médií sledovali aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajine, vyhýbali sa masovým zhromaždeniam a pouličným zhlukom ľudí, napr. po piatkových modlitbách, a dodržiavali pokyny bezpečnostných zložiek.

"Zároveň upozorňujeme občanov SR, aby na verejnosti rešpektovali miestne tradície, predovšetkým pri pohybe mimo letovísk. Ministerstvo dôrazne odporúča zdržať sa ciest do regiónov, hraničiacich s Líbyou a Alžírskom a do oblasti národného parku Džebel eš-Šaánbí (Chaambi Mountain), kde je bezpečnostná situácia naďalej veľmi nestabilná," konštatuje ministerstvo.

Ako ďalej informuje rezort, v uvedených oblastiach hrozia teroristické útoky a prebiehajú tam protiteroristické operácie tuniských bezpečnostných zložiek. "Z bezpečnostných dôvodov odporúčame využívať výlučne hlavné cestné komunikácie a necestovať po zotmení," zdôrazňuje ministerstvo.

Zároveň upozorňuje na to, že Slovensko nemá v Tunisku veľvyslanectvo a pre poskytnutie pomoci v prípadoch núdze má len obmedzené možnosti. Z toho dôvodu v naliehavých prípadoch môžu Slováci kontaktovať Zastupiteľský úrad SR v Káhire, veľvyslanectvo Českej republiky priamo v Tunise, alebo aj veľvyslanectvo niektorej inej členskej krajiny EÚ.

Ministerstvo dôrazne vyzýva Slovákov, aby v prípade cestovania do Tuniska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na jeho webovej stránke.

V prípade organizovaných zájazdov odporúča, aby sa turisti neregistrovali jednotlivo, alebo aby turistickú skupinu zaregistroval hromadne delegát cestovnej kancelárie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce