26. 04. 2017 17:30 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Uštipla ho vretenica. Zobral ju do tašky a vytiahol u lekárky

Hada chcel ukázať kamarátom.

Muža uštipla vretenica
Muža uštipla vretenica Foto: tvnoviny

Išiel si natrhať mladú žihľavu na čaj a skončil v nemocnici. Dôchodca (79) sa doslova na vlastnej koži presvedčil, že náš jediný jedovatý had už vyliezol zo svojej zimnej skrýše. Dôchodca vyšiel kúsok nad obec Lúčky pri Ružomberku a začal zbierať. Medzi pŕhlivými rastlinkami sa skrývalo nečakané jedovaté prekvapenie.

„Kto vedel, že tam bude tá opica. Ako som žihľavu chytal, tak sa do palca uštipla," hovorí Ondrej Patrilák z Lúčok. Vretenicu so sebou zobral kvôli kamarátom, aby im ukázal, že si nevymýšľa.

K lekárke ho vyhnal až kamarát. Tam čiperný dôchodca všetkých prekvapil. Lekárka sa ho pýtala na to, aký to bol had. V tom vytiahol igelitku. „Aha tento," povedal pán Ondrej. Vretenicu doteraz nestretol, no strach nemal. Hada chytil do papierovej vreckovky. „Som ho zdrapil za hlavu a zodvihol," prekvapil. 

Vystrašeného hada nakoniec pustili privolaní záchranári. Pána Ondreja aj s taškou žihľavy odviezli do ružomberskej nemocnice. „Pacient je u nás na pozorovaní, jeho stav je stabilizovaný a s najväčšou pravdepodobnosťou bude čoskoro prepustený do domáceho liečenia," informovala Petra Dišková, hovorkyňa fakultnej nemocnice v Ružomberku.

Vretenice najčastejšie nájdeme na južných slnečných kopcoch. Treba si dávať pozor, kam stúpame. Ak nás však predsa uhryzne, musíme zachovať pokoj. „Ranu v žiadnom prípade neškrtíme, nevyrezávame, nevysávame, ani nevypaľujeme. To sú všetko praktiky, ktoré nám vedia iba viacej uškodiť,"  tvrdí odborník na vretenice Milan Oselský.

Vo väčšine prípadov vretenica iba uhryzne. „Sú to takzvané suché výstražné pohryznutia, kde vretenica nepustí žiaden jed," vysvetľuje Oselský. Ak nás uhryzne vretenica, základným pravidlom je zapísať si čas, kedy sa to stalo a potom čo najskôr zavolať záchranárov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce