08. 05. 2017 07:30 | RIMAVSKÁ SOBOTA/Reflex

Pán Ivan ako 15-ročný prežil koncentrák i pochod smrti. Z jeho spomienok mrazí

Dokonca aj pokusy na ľuďoch. Spomínali sme s ním na zverstvá holokaustu.

Ivan Hoffmann, ktorý prežil koncentračný tábor.
Ivan Hoffmann, ktorý prežil koncentračný tábor. Foto: Reflex

Mal 15 rokov, keď sa nacistický režim rozhodol, že je menejcennou a škodlivou bytosťou, ktorá nemá právo žiť. Šesť miliónov ľudí počas druhej svetovej vojny umreli len preto, že boli Židia.

Dnes je to 72 rokov od konca najväčšieho ozbrojeného konfliktu v doterajších dejinách ľudstva. Muž, s ktorým sme spomínali na zverstvá holokaustu, sa vtedy druhýkrát narodil.

Pokojný život sa zmenil na jeseň 1938. Na jar v 1944 pána Ivana s bratom vyhodili zo školy v Miškolci. Vrátil sa domov, no ten už domovom nebol.

Kto nevládal, toho dali nabok a zastrelili.

Slová, z ktorých aj dnes mrazí. Jeden z najväčších pracovných táborov v nacistickom Nemecku. Väzni v ňom dolovali kameň a pracovali v neľudských podmienkach.

Pán Hoffmann prežil pokusy na ľuďoch aj takzvaný pochod smrti. Podvyživení a chorí ľudia v ňom umierali od hladu a vyčerpania. Ľudskosť v ich životoch nemala miesto a smrť sa stala každodennou spoločníčkou.

Pán Ivan bol v pracovných táboroch rok. Ako to prežili sám nevie. Mal 16 rokov a vážil 35 kíl. Dnes Ivan Hoffmann dovŕšil 88 rokov a toto je jeho príbeh.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce