08. 05. 2017 20:06 | KALINOV/TV Markíza, TASR

Kiska ocenil veterána, ktorý oslobodzoval Slovensko

A prevzal si ho osobne z jeho rúk v obci Kalinov.

Nikolaj Alexandrovič Melnikov a Andrej Kiska.
Nikolaj Alexandrovič Melnikov a Andrej Kiska. Foto: TASR

Pred 72 rokmi sa skončila II. svetová vojna. Slovenský prezident jej koniec oslavoval s ruským osloboditeľom, priamym účastníkom bojov. Andrej Kiska sa porážku fašizmu rozhodol pripomenúť si na krajnom východe. A nie náhodou.

Andrej Kiska si pripomenul výročie skončenia 2. svetovej vojny v obci Kalinov.
Andrej Kiska si pripomenul výročie skončenia 2. svetovej vojny v obci Kalinov. Foto: TASR
 

Nesmieme si zvyknúť na to, že extrémistické reči zaznievajú z úst verejne činných osôb a stali sa prejavom hnevu a vzdoru na sociálnych sieťach. Prezident to dnes uviedol pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom v obci Kalinov v okrese Medzilaborce pri pamätníku Oslobodenia. „Toto zlo nemôžeme prehliadať a nemôžeme byť k nemu ľahostajní. Musíme zakročiť všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami,“ dodal.

Tvrdí, že ideológia nenávisti bola 8. mája 1945 porazená vojensky, ale nepodarilo sa ju úplne zničiť. „Toto zlo, žiaľ, prežilo v hlavách tých, pre ktorých je pohŕdanie ľudskou dôstojnosťou a povzbudzovanie nenávisti voči ľudom inej farby pleti alebo iného náboženstva opäť raz politickým programom,“ uviedol.

Podľa jeho slov naberá na drzosti a sebavedomí, prestáva sa skrývať. „Podobne ako kedysi, aj dnešní fašisti, hoci sami tento názov odmietajú, sa pasujú za jediných pravých ochrancov našej kultúry, nášho národa a našej viery. Tak ako v minulosti, aj dnes využívajú strach a predsudky ako cestu k moci a chcú použiť demokratickú spoločnosť, aby ju zničili,“ doplnil.

Nikolaj Alexandrovič Melnikov si ho prevzal osobne vyznamenie od Andreja Kisku za oslobodenie Slovenska.
Nikolaj Alexandrovič Melnikov si ho prevzal osobne vyznamenie od Andreja Kisku za oslobodenie Slovenska. Foto: TASR
 

Ľudia na Slovensku majú podľa hlavy štátu právo žiadať lepší život a trvať na odpovediach na otvorené otázky, ale odpoveďou na žiadnu z nich nie je podpora fašistických síl.

„Nikoho život nebude lepší, keď dovolíme, aby extrémisti určovali témy, ktorými sa budeme zaoberať. Aby nám diktovali tón, akým máme hovoriť o výzvach súčasnosti,“ skonštatoval prezident. Slobodná demokratická spoločnosť má podľa neho právo brániť sa. „Aj proti fašistom pochodujúcim po uliciach v zelených tričkách, aj proti poslancom parlamentu šíriacim nenávisť a neznášanlivosť v nažehlených oblekoch,“ dodal.

Prezident ďalej uviedol, že ľudia nepotrebujú rovnakú lekciu prežiť znova. Ideológie nenávisti podľa jeho slov zmrzačili národy, krajiny, zanechali za sebou milióny padlých. „Stojíme tu dnes i preto, aby sme potvrdili, že sa hlásime k povinnosti, ktorú si povojnové generácie odovzdávajú už 72 rokov. K spoločnej úlohe chrániť mier a slobodu na našom kontinente,“ zdôraznil.

Úlohou všetkých je podľa hlavy štátu zabrániť tomu, aby zlo fašizmu a nacizmu opäť zosilnelo natoľko, aby mohlo ubližovať nevinným. „Aby sme to neboli my, kto premárni druhú šancu, ktorú sme 8. mája 1945 dostali,“ uzavrel.

Pri tejto príležitosti udelil štátne vyznamenanie dvom ruským a dvom ukrajinským vojnovým veteránom, ktorí sa zúčastnili na bojoch za oslobodenie Slovenska. Jeden z nich, Nikolaj Alexandrovič Melnikov, si ho v Kalinove prevzal osobne.  

 


VIAC Z Domáce