10. 05. 2017 16:25 | BRATISLAVA/TASR

Prehľad najväčších havárií vrtuľníkov v histórii Slovenska

O život prišli členovia posádky aj pri záchrane iných.

Horská záchranná služba.
Horská záchranná služba. Foto: TASR

Vo vojenskom priestore letiska v Prešove sa dnes krátko pred 14.30 h zrútil policajný vrtuľník (Bell 429). Na palube boli štyri osoby. Vrtuľník vzlietol v rámci cvičenia.

Pozrite si, kedy a kde sa stali najvážnejšie havárie vrtuľníkov na Slovensku:

25. júna 1979 - Počas záchrannej akcie v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách havaroval vrtuľník letky Federálneho ministerstva vnútra Mi-8. Priamo na mieste prišli o život prvý pilot Vladimír Bačák, palubný mechanik Václav Dvořák a záchranári Bernard Jamnický, Štefan Estočko, Martin Hudák a Pavol Húska. Na následky zranení zomrel aj záchranár Milan Kriššák. Z deviatich členov posádky prežili výbuch helikoptéry dvaja - druhý pilot Svätopluk Nitsch a záchranár Ladislav Janiga.

24. decembra 2002 - V Bosne havaroval slovenský vojenský vrtuľník Mi-17 z mierovej misie SFOR. Príčinou bolo zlé počasie a nízky let. Dvaja piloti sa vážne zranili, tretí ľahšie.

9. októbra 2003 - Pri cvičnom lete približne o 12.30 h havaroval v priestore obce Pušovce pri Prešove vrtuľník Mi-17 z 3. leteckej vojenskej základne Prešov. Všetci štyria členovia posádky zahynuli. Vrtuľník, ktorý vykonával cvičný let, spadol do lesného porastu.

28. júla 2015 - Pri obci Hradisko v okrese Prešov padol vojenský vrtuľník. Na jeho palube boli tri osoby, ktoré pri páde stroja utrpeli zranenia.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce