12. 05. 2017 19:15 , článok bol aktualizovaný 12. 05. 2017 21:10 | PREŠOV/TV Markíza

Ľubomírovi zomieral brat pred očami. Bol jedna z obetí pádu vrtuľníka

Petra zachraňoval už pred rokmi počas výjazdu, keď havaroval na motorke.

Peter a Ľubomír Toďorovci.
Peter a Ľubomír Toďorovci. Foto: koláž TV Markíza
Miesto nešťastia
Miesto nešťastia
Miesto nešťastia

Poslali ho k zrútenému vrtuľníku, no netušil, že tam bude zachraňovať vlastného brata. Veliteľovi zásahu brat Peter zomieral priamo pred očami.

Hasič Ľubomír Toďor so slzami v očiach rozpráva o najťažších chvíľach svojho života, ktoré zažil počas zásahu pri páde policajného vrtuľníka na prešovskom vojenskom letisku.

Dvoch vážne zranených policajtov a dvoch hasičov začali po páde vrtuľníka okamžite oživovať ich kolegovia. Rozdelili sa a automaticky začali dávať prvú pomoc.

Na miesto privolali ďalších záchranárov i hasičov. Velil im Ľubomír Toďor, ktorý ešte netušil čo ho za bránou letiska čaká. "Vedeli sme, že naši chlapci tam cvičia, ešte sme cestou uvažovali, či to nebude len cvičný poplach," spomína.

Až na mieste sa dozvedel, že medzi zranenými na zemi leží aj jeho brat Peter a riaditeľ. Potom ho stiahli.

Vedel som že tam pomôže iba zázrak.

Rada Lacka sa im podarilo oživiť. Vrtuľník ho previezol do košickej nemocnice, no tam pri operácii zraneniam aj on podľahol. Pilota a palubného technika s ťažkými zraneniami záchranky previezli do prešovskej nemocnice.

Hasiči, ktoré to celé videli na vlastné oči, stále nemôžu uveriť tomu, že sa rutinné cvičenie razom zmenilo na veľkú tragédiu. „Vrtuľník ako keby išiel do špirály a pomalým klesaním špirálovite išiel k zemi," konštatoval Kamil Šoltís OR HaZZ Prešov.

Radoslav Lacko.
Radoslav Lacko. Foto: HaZZ
 

Trénovali práve transport zraneného. Rado ležal v nosidlách a s Petrom viseli pripútaní na lane pod vrtuľníkom. Nechcú špekulovať,čo sa mohlo stať, veria, že experti príčinu zistia.

Držia sa statočne, všetci dobre vedia, že s rizikom musia stále počítať nie len pri zásahoch, ale aj na cvičeniach. „Každý jeden z nás má tu myšlienku, že ide do rizika a nemôže vedieť, čo ho môže čakať," dodáva Šoltís.

Haváriu policajného vrtuľníka Bell 429, ktorý sa zrútil pri výcviku hasičov z výšky asi 100 metrov a 200 metrov od miesta vzletu, neprežili dvaja hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Radoslav Lacko (1968) a Peter Toďor (1974).

 

Posledná rozlúčka s oboma zosnulými bude v utorok 16. mája o 11.00 h na Okresnom riaditeľstve HaZZ na Požiarnickej ulici v Prešove. Z areálu požiarnej stanice sa sprievod vydá na smútočný obrad do prešovskej konkatedrály sv. Mikuláša. Zosnulého Petra Toďora potom pochovajú v Uzovciach. Radoslav Lacko bude mať pohreb v Prešove na hlavnom cintoríne o deň neskôr, 17. mája o 13.00 h.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce