14. 05. 2017 14:25 | BRATISLAVA/TASR

Tento rok bude opäť menej vína

Dôvodom je, že mrazy vážne poškodili vinohrady a to už druhý rok po sebe.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: jecka_shutterstock.com

Tohtoročné jarné mrazy opäť poškodili vinohrady, a to už druhý rok po sebe. Rozsah škôd sa zatiaľ len odhaduje, lokálne poškodenia dosahujú však aj 30 %. Najviac poškodená je mladá výsadba. Informoval o tom Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Už druhý rok po sebe sa tak podľa zväzu urodí menej hrozna a vyrobí menej vína. Minuloročné mrazy spôsobili výpadok v úrode hrozna asi 12-tisíc ton, čo predstavuje výpadok 84-tisíc hektolitrov vína a pokles výroby na 280-tisíc hl. Priemer býva okolo 360-tisíc hl.

Tento rok už silné zimné mrazy spôsobili podľa zväzu veľké škody, pretože vinič bol po minulom roku veľmi oslabený, drevo nevyzreté. Vláda napriek veľkým škodám doteraz žiadne odškodnenie vinohradníkom nevyplatila. V susedných krajinách pritom odškodnenia boli vyplatené, na Slovensku len pre ovocinárov.

Biele víno a hrozno - ilustračná snímka.
Biele víno a hrozno - ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com
 

Doteraz množstvo vinohradníkov nedostalo podľa zväzu vyplatené ani priame platby a podporu na integrovanú produkciu, musia si brať úvery. "Situácia vo vinohradníctve je veľmi napätá, máme už len necelých 9000 hektárov (ha) rodiacich vinohradov. Slovenské hrozno a slovenské víno sa stávajú nedostatkovým tovarom," dodal zväz.

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska je jedinou organizáciou výrobcov v súlade s euronariadením o spoločnej organizácii trhu s vínom, ktorá zastupuje profesijné záujmy vinohradníkov a vinárov na Slovensku.


VIAC Z Domáce