14. 05. 2017 19:00 | DEDINKY/ TV Markíza

Robert Fico im vlani sľúbil pomoc. Tá stále nechodí

Lanovka bola pre celý región životadarnou silou. Lákala tisícky turistov. Dnes už nechodia a región chátra

Robert Fico im vlani sľúbil pomoc. Tá stále nechodí
Robert Fico im vlani sľúbil pomoc. Tá stále nechodí

Takmer 40 rokov vozila turistov do Slovenského raja. Originálnu a jedinečnú lanovku z Dediniek museli z bezpečnostných dôvodov pred šiestimi rokmi odstaviť. Odvtedy obec aj podnikatelia hľadajú možnosti, ako ju zrekonštruovať. Nádej im dal minuloročný sľub premiéra Roberta Fica. Na jeho splnenie ale dodnes čakajú.

Lanovka bola pre celý región životadarnou silou. Lákala tisícky turistov. Dnes už nechodia a región chátra. "To bola invázia ľudstva, čo tu bolo tých turistov. Sem chodilo 500 Nemcov naraz. Sem chodili zájazdy.Tu zdochol pes," opísala obyvateľka Dediniek Helena Šlejzáková.

Aj preto na výjazdovom rokovaní vlády premiér sľúbil, okrem iného aj 299-tisíc eur obnovu.

"Očakávali sme, že je to záležitosťou, ktorá sa naplní do konca roku 2016. No, bohužiaľ, je tu máj a my ešte tie sľúbené peniaze prevedené na účet nemáme," povedal starosta.

A nielen to. Úrad splnomocnenca vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov, ktorý má splniť tento premiérov sľub, hovorí, že môže dať Dedinkám len dve tretiny sľúbenej sumy.

"Sme nedokázali lokálny charakter takejto investície, tak je považovaná za štátnu pomoc. A tam sú pravidlá EÚ, že do 200-tisíc je možné poskytnúť takúto pomoc," povedal splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin.

Na spojazdnenie lanovky je potrebné opraviť elektrický pohon a samostatnú riadiacu časť. Stálo by to 350-tisíc eur. Stopäťdesiattisíc eur z vlastných obec Dedinky nenaškriabe ani zázrakom.

"Pokiaľ by to malo zostať na tejto sume, tak by sa ani neoplatilo púšťať do rekonštrukcie," povedal starosta. 

Lanovka zatiaľ určite nebude. Bude iba nový prísľub.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce