16. 05. 2017 13:49 , článok bol aktualizovaný 16. 05. 2017 15:49 | PREŠOV/TASR

VIDEO: Prešov sa lúčil so zosnulými hasičmi

Minister vnútra ich mimoriadne povýšil in memoriam.

Posledná rozlúčka so zosnulými príslušníkmi OR HaZZ v Prešove Radoslavom Lackom (na fotografii vpravo) a Petrom Toďorom.
Posledná rozlúčka so zosnulými príslušníkmi OR HaZZ v Prešove Radoslavom Lackom (na fotografii vpravo) a Petrom Toďorom. Foto: TASR
Miesto nešťastia
Miesto nešťastia
Miesto nešťastia

V areáli prešovskej hasičskej stanice sa dnes lúčili so zosnulými príslušníkmi OR HaZZ - jeho riaditeľom Radoslavom Lackom (†48) a veliteľom družstva Petrom Toďorom (†43) stovky ľudí.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) ich mimoriadne povýšil in memoriam - Radoslava Lacka do hodnosti plukovníka a Petra Toďora do hodnosti kapitána „za kreovanie a rozvoj leteckej hasičskej záchrannej služby a záchranného zboru a za zodpovedný výkon štátnej služby a osobný podiel na dosahovaní mimoriadnych služobných výsledkov v Hasičskom a záchrannom zbore." Minister osobne odovzdal povýšenia najbližším rodinným príslušníkom.

Obidvaja hasiči tragicky zahynuli 10. mája pri vykonávaní štátnej služby po páde policajného vrtuľníka na prešovskom vojenskom letisku, kde nacvičovali evakuáciu osôb z nebezpečného prostredia. Posledné zbohom im prišli dať ich kolegovia, priatelia, najťažšie niesli ich stratu príbuzní.

Posledná rozlúčka so zosnulými príslušníkmi OR HaZZ v Prešove Radoslavom Lackom a Petrom Toďorom.
Posledná rozlúčka so zosnulými príslušníkmi OR HaZZ v Prešove Radoslavom Lackom a Petrom Toďorom. Foto: TASR
 

„Je to veľmi ťažké pre nás všetkých, lebo 20 rokov priamo pri výkone služby nezomrel žiadny hasič. Aj keď sme sa pred piatimi rokmi rozlúčili s jedným kolegom, ktorý pri zásahu zomrel na následky ťažkej choroby. Najhoršie na tom je, že sme všetci týchto našich kolegov veľmi dobre poznali aj osobne, rovnako aj ja. Je to strata, pretože to boli najlepší leteckí záchranári, boli to naši učitelia, ktorí učili tých najlepších špecialistov, aby zvládali tie ťažké situácie. Chceme sa s nimi naozaj veľmi dôstojne rozlúčiť a chceme, aby si to aj tí, ktorí tu zostali, veľmi dlho pamätali," uviedol prezident HaZZ Alexander Nejedlý.

Podľa jeho slov rozdiel medzi výcvikom a ostrým zásahom zvlášť pri leteckých záchranárov nie je žiadny, pretože nemôžu nič robiť na 99 percent. „Ak je niekto hore, je to rozhodujúce, fatálne, tam to musia robiť na 101 percent," zdôraznil Nejedlý. Napriek tejto tragédii nijaký model leteckej záchrany nesmie zaniknúť, lebo ľudia ich pomoc potrebujú.

Smútočný obrad sa konal v Konkatedrále sv. Mikuláša, kde odviezli rakvy s telami nebohých na hasičských vozidlách. Nejedlý priblížil, že u uniformovaných zložiek je stáročnou tradíciou viesť kolegov na technike, ktorá sa spája s ich prácou. Cirkevný obrad celebroval ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR biskup František Rábek.

 

Zosnulého Petra Toďora pochovajú dnes v Uzovciach. Radoslav Lacko bude mať pohreb v Prešove na hlavnom cintoríne v stredu 17. mája o 13.00 h.

Jedného z pilotov previezli na úrazovú chirurgiu

Zdravotný stav jedného z policajných pilotov, ktorí havarovali 10. mája na záchranárskom policajnom vrtuľníku v areáli vojenského letiska v Prešove - Nižnej Šebastovej, mu umožnil, aby ho previezli z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny na úrazovú chirurgiu.

"Pacient, ktorý je od piatka 12. mája pri vedomí a komunikuje s okolím, je už hospitalizovaný na oddelení úrazovej chirurgie. Druhý pacient je naďalej v umelom spánku, na umelej pľúcnej ventilácii, zostáva hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP J. A. Reimana v Prešove," doplnila informácie hovorkyňa Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana v Prešove Renáta Cenková.

Haváriu policajného vrtuľníka Bell 429, ktorý sa zrútil pri výcviku hasičov z výšky asi 100 metrov, neprežili dvaja hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Radoslav Lacko (1968) a Peter Toďor (1974).

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce