19. 05. 2017 17:13 | BRATISLAVA/TASR

Sestry v nemocniciach chcú ochranku. Na urgentoch sa nevyhnú ani kopancom

Sestry i záchranári sa dlhodobo sťažovali na verbálne a fyzické útoky.

Oddelenie intenzívnej starostlivosti
Oddelenie intenzívnej starostlivosti Foto: TASR

Hrozba vyššieho trestu za napadnutie zdravotníka počas výkonu práce sčasti na agresívnych pacientov zaberá, poukazujú záchranári i sestry. Osveta medzi ľuďmi je ale podľa nich naďalej potrebná, upozorňujú, že môže ísť o dozvuky mediálnej kampane.

Sestry by navyše na rizikových pracoviskách prijali možnosť zavolať si ochranku, záchranári by zase boli za právo aktívne sa brániť, ak je to nevyhnutné. Stále sa však podľa nich nájdu pacienti, ktorí o väčšej ochrane zdravotníkov nevedia.

Sťažovali sa na fyzické útoky

Zdravotníci majú vyššiu právnu ochranu počas výkonu práce od začiatku tohto roka, legislatívne získali štatút chránenej osoby. Sestry i záchranári sa dlhodobo sťažovali na verbálne a fyzické útoky. Ak teraz niekto na zdravotníkovi spácha počas jeho služby trestný čin, sťahuje sa neho vyššia trestná sadzba.

"Statusom chránenej osoby cítime satisfakciu, že prípadný vinník bude stíhaný a súdený vo vyššej sadzbe, práca záchranára však nikdy nebude úplne bezpečná a nevyrieši to ani toto opatrenie," povedal prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Marián Hudák.

Pacienti si vyššiu právnu ochranu zdravotníkov podľa neho uvedomujú "len zčasti". Problémoví sú najmä "ľudia pod vplyvom chémie", tí s čistou hlavou si podľa neho dajú povedať a dali si povedať i predtým. Okrem väčšej osvety medzi ľuďmi je aj za možnosť aktívne sa brániť.

"A to aj za cenu použitia prostriedkov osobnej ochrany vo výbave záchranára, podobne, ako je to bežne aj v zahraničí," uviedol Hudák. Neraz sa podľa komory stalo, že záchranár potreboval po útoku lekárske ošetrenie.

Sestry majú zatiaľ pozitívne ohlasy, najmä z prostredia urgentných príjmov v nemocniciach, potvrdila Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Nevyhli sa kopancom ani škrteniu

Práve na urgentoch čelili sestry častým útokom, v práci sa nevyhli kopancom, škrteniu či slovným vyhrážkam. "O zmene legislatívy treba čoraz viac komunikovať s verejnosťou, aby mala informácie," myslí si Lazorová.

Sestry by podľa nej na rizikových pracoviskách prijali možnosť zavolať si ochranku. "Určite by sa zvýšil rešpekt potenciálnych páchateľov násilia," uviedla Lazorová s tým, že vie, že to nie je možné.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce